„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Winieta miesięcznika Poradnik Gospodarski

Vademecum rolnika

Praktyczne aspekty utrzymania owiec i kóz, problematyka uprawy ziół, możliwość wykorzystania alternatywnego białka zamiast śruty sojowej GMO, to tylko niektóre tematy artykułów, które ukazały się na łamach Poradnika Gospodarskiego.

„Praktyczne aspekty utrzymania owiec i kóz w gospodarstwach ekologicznych”

Artykuł stanowi kompendium wiedzy utrzymania owiec i kóz w gospodarstwie ekologicznym. Omówione zostały w nim zagadnienia dotyczące żywienia, profilaktyki oraz leczenia. Opisany został sposób odchowu jagniąt i koźląt a także sposoby wypasu pastwiskowego. Zachęcamy szczególnie do lektury wszystkich hodowców owiec i kóz.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 565 kilobajtów)

„Kierunki hodowli odmian roślin zielarskich”

Czym jest odmiana uprawna? Ile odmian ziół uprawnych występuje w Polsce? Jaki jest areał uprawy ziół na terenie naszego kraju? Jak wyglądają metody hodowli nowych odmian? Na te i wiele innych pytań z zakresu hodowli ziół odpowiedzi poznają Państwo po przeczytaniu poniższego artykułu.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 710 kilobajtów)

„Zioła - małoobszarowe uprawy i ich wykorzystanie”

Jak wykorzystywane są na co dzień zioła? Jakie prozdrowotne właściwości wykazują? O tym przeczytają Państwo w artykule napisanym przez pracownika Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 648 kilobajtów)

„Krajowe źródła białka jako alternatywa dla śruty sojowej GMO”

Czym jest organizm zmodyfikowany genetycznie? Jakie, dostępne na naszym krajowym rynku zamienniki śruty sojowej GMO są najbardziej powszechne oraz jak wygląda ich skład chemiczny? O tym przeczytają Państwo a artykule autorstwa pracownika Zakładu Żywienia zwierząt i paszoznawstwa Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 514 kilobajtów)

„Rośliny zielarskie uprawiane w Polsce jako cenne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych”

Czym są wielonienasycone kwasy tłuszczowe? Jaka jest ich rola dla naszego organizmu? Z jakich roślin uprawianych w Polsce, pozyskujemy oleje o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych? O tym i wiele więcej przeczytacie Państwo w artykule napisanym przez pracownika Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 511 kilobajtów)

 

„Uprawa ekologiczna roślin zielarskich w Polsce”

Jakie są cele i założenia rolnictwa ekologicznego? Jak wygląda struktura uprawy ekologicznej roślin zielarskich w Polsce? Czy uprawa ta jest opłacalna? O tym przeczytają Państwo w artykule napisanym przez pracownika naukowego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu.

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 526 kilobajtów)

 

„Wewnątrzmaciczne zhamowanie  wzrostu płodów (IUGR) u świń – nowe rozwiązania żywieniowe”

Artykuł poświęcony został tematyce syndromu IUGR oraz wpływu żywienia loch na przebieg ciąży i laktacji. Do lektury zachęcamy szczególnie wszystkich hodowców trzody chlewnej. 

Pobierz i przeczytaj artykuł TUTAJ (PDF, 433 kilobajtów)