Zielona energia na targach AGROMARSZ
Słoneczna niedziela przyciągnęła tłumy na targi w Marszewie, które poświęcone były tematyce odnawialnych źródeł energii. Oprócz tego, odwiedzający mogli być świadkami ciekawych pokazów, obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze czy zakupić akcesoria do domu i ogrodu.
Trzynasta edycja Jesiennych Targów Rolno-Ogrodniczych w Marszewie przebiegła pod hasłem „Zielona energia w wielkopolskich gospodarstwach – świadomy wybór”. To właśnie do tego motywu przewodniego odniosła się w uroczystym powitaniu dyrektor WODR Justyna Winiarska, która podkreślała znaczenie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i zmian klimatycznych, których konsekwencje są widoczne gołym okiem.
Zainteresowani tematyką odnawialnych źródeł energii (OZE) mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami firm produkujących energooszczędne urządzenia, a także wysłuchać panelu dyskusyjnego z udziałem rolników, którzy takie rozwiązania wdrożyli w swoich gospodarstwach.
Oprócz zielonej energii, uczestnicy targów mogli poznać w praktyce ciekawe zagadnienia z dziedziny rękodzielnictwa i łowiectwa. Pokaz plecenia wianków przeprowadziła pani Agnieszka Lesiak, która na co dzień wykonuje różne dekoracje między innymi z wykorzystaniem roślin. Z kolei myśliwy Michał Staniewski z synem Hubertem zademonstrowali najczęściej wydawane dźwięki przez jelenie oraz omówili ich zachowanie w czasie rykowiska.
Najlepsze ciasta w Wielkopolsce
Podczas targów w Marszewie nie mogło zabraknąć stoisk lokalnych producentów, którzy prezentowali swoje wyroby i dzieła, ale też kół gospodyń wiejskich. Ich umiejętności wypiekania zostały poddane ocenie w konkursie „Jesienne ciasta Wielkopolski”, w których wzięło udział dziesięć kół gospodyń wiejskich.
Komisja złożona z przedstawicieli Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Urzędu Marszałkowskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie wyłoniła zwycięską trójkę, a także przyznała jedno wyróżnienie.
Pierwsze miejsce zajęło KGW w Świnkowie, które przygotowało „pijaną śliwkę”. Drugim najlepszym ciastem został uznany pleśniak gruszkowo-śliwkowy w wykonaniu KGW w Biadkach. Z kolei na trzeciej pozycji uplasowało się KGW w Kowalewie z tradycyjną szarlotką. Wyróżnienie trafiło do KGW w Pile za sernik dyniowy z chrupiącym kremem. Główne nagrody w postaci sprzętu kuchennego zostały ufundowane przez WODR, ARiMR oraz Urząd Marszałkowski, wszyscy uczestnicy otrzymali również upominki od KOWR i KRUS.
Dron na ratunek kukurydzy
Jednocześnie podczas trwania targów, na polu demonstracyjnym WODR odbywały się lustracje odmian kukurydzy. Rolnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami firm hodowlanych, jak również uzyskać informacje od specjalistów WODR na temat ochrony biologicznej oraz innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej.
Ciekawym punktem był pokaz usługi Poldrony, czyli zwalczania omacnicy prosowianki za pomocą kruszynka zrzucanego z drona. Takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale też nieinwazyjne, o czym mogli przekonać się obserwatorzy pokazu.
Targi nie tylko dla rolników
Przez cały dzień odwiedzający robili zakupy na kiermaszu ogrodniczym oraz stoiskach wystawienniczych, które obejmowały lokalne produkty, rękodzieło, akcesoria domowe czy narzędzia, a także mogli podziwiać nowoczesne maszyny rolnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska instytucji rolniczych, gdzie najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach i otrzymać różne upominki, a dorośli porozmawiać ze specjalistami na bieżące tematy rolnicze.
Wydarzenie ubarwiły występy muzyczne – najpierw w wykonaniu orkiestry „Happy Marszew Band” z miejscowego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, a następnie za sprawą „Kapeli Pleszewioki”, która wprowadziła taneczną atmosferę.
Tekst: Marta Kaczmarek, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR
Zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR