Wysoki poziom Regionalnej Wystawy Gołębi oraz Drobiu Ozdobnego i Królików w Sielinku
Ponad 600 eksponatów od 40 hodowców z Wielkopolski można było oglądać w weekend 9-10 listopada w Centrum Wystawowym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku. Imprezę zorganizowaną wspólnie z Poznańskim Związkiem Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego odwiedziło liczne grono zwiedzających.
Tak jak przed rokiem o tej porze teren ośrodka w Sielinku opanowali hodowcy ptaków. Do udziału w Regionalnej Wystawie Gołębi oraz Drobiu Ozdobnego i Królików zgłoszono łącznie 577 gołębi z 46 ras, a także 26 eksponatów, przedstawicieli 6 odmian drobiu ozdobnego.
Wybitny swift egipski
Sędziowie i asystenci mieli więc w sobotę sporo pracy podczas przyznawania ocen. Najwyższą – aż 97 pkt - uzyskał swift egipski z hodowli Przemysława Godawy. W niedzielę, na zakończenie imprezy odebrał on puchar dla Championa Wystawy, ufundowany przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Nagrodę wręczyła Agnieszka Góralczyk, p.o. zastępcy dyrektora WODR.
- Poziom wystawy był bardzo wysoki, co miało też odzwierciedlenie w ocenach sędziów. Tytuł championa zdobył przedstawiciel rasy swift egipski i mogę powiedzieć, że był to wybitny gołąb. Ogólnie, ptaki były zadbane i dobrze przygotowane do wystawy. Jesteśmy zadowoleni z tego, że każdy o nie dba – mówi Leszek Orlewicz, prezes Poznańskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
12 wyróżnionych kolekcji
Oprócz wyboru Championa Wystawy jury zdecydowało o przyznaniu nagród przedstawicielom 12 kolekcji. Były to:
- Barwnogłówka poznańska,
- Czystooki,
- Garłacz angielski,
- Garłacz górnośląski koroniaty,
- Garłacz norwicki,
- Garłacz pomorski,
- Garłacz wielkopolski siodłaty,
- King,
- Ryś polski,
- Stawak polski,
- Stawak śląski,
- Zakonniczka niemiecka.
Duży ruch na giełdzie
Nagrodzone ptaki można było oglądać w niedzielę. Tego dnia do Sielinka ściągnęły tłumy zwiedzających, dla których atrakcją była również towarzysząca wystawie giełda. Można było na niej nabyć nie tylko gołębie, ale także np. kolorowe papugi.
- Wystawa była może nieco mniejsza niż zazwyczaj, a to ze względu na to, że w tym terminie było w okolicy sporo innych imprez tego typu. Bardzo podobała nam się natomiast wspólna organizacja, za którą dziękuję gospodarzom, czyli Wielkopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – podkreśla Leszek Orlewicz i dodaje – Dla nas Sielinko to świetne miejsce i mam nadzieję, że będziemy tu organizowali jeszcze wiele takich wystaw. Zapraszam już teraz na weekend 25-26 stycznia, gdy w Sielinku odbędzie się wystawa krajowa gołębi, połączona z regionalną i ziem zachodnich.
Tekst i zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR