Tradycja spotkała się z nowoczesnością
Zakończyła się XXVIII edycja Marszewskich Dni Pola (MDP), zorganizowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Marszewie.
Na pole demonstracyjne WODR przyjechało około dwóch tysięcy odwiedzających MDP, w tym: rolników, przedstawicieli firm nasiennych, nawozowych, ekspertów rynku rolnego. Czekał na nich przede wszystkim pokaz kolekcji ponad osiemdziesięciu odmian roślin uprawnych: jęczmienia, żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa, kukurydzy, łubinu wąskolistnego, mieszanek poplonowych w wielu odmianach.
Od dzisiaj przez następne kilka tygodni, aż do zbiorów, na polu demonstracyjnym rolnicy będą pojawiać się indywidualnie lub w grupach z informatorami pola, aby lustrować, analizować i porównywać prezentowane odmiany.
Właściwa uprawa zaczyna się od gleby
Każdy, kto chciał mógł wziąć udział w konsultacjach dotyczących potencjału produkcyjnego i zalet poszczególnych odmian. Rozmowy na polu demonstracyjnym trwały przez cały dzień, do dyspozycji rolników byli przedstawiciele instytucji rolniczych, w tym doradcy WODR.
Przygotowano specjalnie dla rolników, zajmujące prelekcje. Pierwszą, pod tytułem „Wykorzystanie mikroorganizmów w podnoszeniu żyzności gleby” wygłosił Sławomir Gacka z ProBiotics Polska. Prelegent nakreślił rolę mikrobiomu w zwalczaniu stresu, na który narażone są rośliny uprawne. Rozwiązaniem może być stosowanie preparatów probiotycznych, zdaniem prowadzącego warto je stosować, skorzysta na tym gleba i obecne w niej życie oraz zatrzymywana jest woda, skorzystają uprawy a finalnie konsumenci.
Kolejny wykład, w którym wzięli udział odwiedzający Marszewskie Dni Pola zatytułowany był „Technologie uprawy gleby w rolnictwie regeneratywnym” i przedstawił go Dawid Wojcieszak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przedmiotem prelekcji były praktyki upraw zmierzające do dbania o właściwą strukturę gleby, dostępność wody oraz zapewniające roślinom składniki pokarmowe w profilu glebowym. Ciekawym wątkiem poruszonym podczas prelekcji były: sekwestracja węgla (proces wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla z atmosfery lub emisji przemysłowych, zanim trafi on do atmosfery) dzięki dobraniu odpowiednich systemów uprawy, zużycie energii podczas uprawy, będący kosztem rolnika, przy jednoczesnej korzyści ekonomicznej, dzięki możliwościom specjalnych kredytów „węglowych”.
Warto zauważyć również, że sformułowane w wykładzie postulaty prowadzą do wniosku, że uproszczone systemy uprawy przynoszą korzyści takie jak: ograniczenie strat mikroskładników, sekwestracja węgla, oszczędności paliwa, możliwość wykorzystania starszej generacji sprzętu rolniczego jak brona talerzowa w gospodarstwie.
Słoma w rękach artysty
Następnie rozpoczął się niezwykły pokaz plecionkarski w wykonaniu Piotra i Marii Barańczaków. Po kilku zdaniach na temat gospodarstwa uczestnicy pokazu dowiedzieli się o uwarunkowaniach uprawy zbóż na najlepszą słomę, której używa się tworząc wieńce dożynkowe oraz duże i niewielkich rozmiarów figury zwierząt, postaci bajkowych.
Taka umiejętność przekazywana jest przez kolejne pokolenia od dziaków, przez rodziców i wnuków, czyniąc z rękodzieła tradycję rodzinną. Padło wiele praktycznych wskazówek: jakie techniki wyplatania stosować, aby plecionka była elastyczna i równej grubości, jakie są sposoby przygotowania słomy i techniki plecenia.
Wiedza premiowana w konkursie
Następnie nastąpił uroczysty moment podsumowania regionalnego etapu XXI Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” (Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wlkp.) oraz podsumowanie konkursu wiedzy o innowacjach w rolnictwie oraganizowany przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Laureatami konkursu wiedzy o innowacjach w rolnictwie zostali:
I. miejsce Zbigniew Myśliński z miejscowości Wola Droszewska
II. miejsce Paweł Łuczak z miejscowości Zajączki
III miejsce Krzysztof Biegański z miejscowości Jedlec
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Formuła Dni Pola w Marszewie ma na celu upowszechnienie i propagowanie postępu w rolnictwie współfinasowane ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020.
Tekst: Wiesława Witaszak, Maciej Zimnicki
Zdjęcia: Mirosława Kolasa, Maciej Kałużny