Tłum ludzi

Tłumy ludzi na targach AGROMARSZ w Marszewie

Tysiące osób spędziło niedzielę na targach w Marszewie, korzystając z bogatej oferty regionalnych wystawców. Organizatorem wydarzenia był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

W tym roku Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ zgromadziły aż 170 wystawców, którzy prezentowali m.in. lokalne wyroby, rośliny, maszyny rolnicze, rękodzieło oraz akcesoria ogrodnicze. Szeroka oferta oraz piękna, słoneczna pogoda sprawiły, że targi przez cały dzień cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Odwiedzający opanowali teren wydarzenia już wcześnie rano, natomiast oficjalna ceremonia rozpoczęcia imprezy miała miejsce tuż po godz. 11. Uczestników targów po kolei witali zgromadzeni goście, m.in. lokalni posłowie, przedstawiciele samorządu i dyrekcja WODR.

Jednym z tematów poruszanych podczas przemówień, obok podkreślenia znaczenia targów dla regionu i lokalnych producentów, było bezpieczeństwo żywnościowe. Jest to jeden z priorytetów programu prezydencji Polski w Radzie UE, niezwykle ważny dla krajowego rolnictwa i przetwórstwa. Warto dodać, że targi AGROMARSZ zostały objęte patronatem honorowym Ministra ds. Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie UE w 2025 roku, a także Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiej i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Produkty z pierwszej ręki

Duży tłum przyciągały stoiska w hali namiotowej, które należały do kół gospodyń wiejskich oraz producentów rolniczego handlu detalicznego. Przy organizacji tej części wydarzenia pomógł Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, partner tegorocznej edycji targów.

Odwiedzający mogli kupić świeże wyroby, regionalne przetwory i miody, a przy tym bezpośrednio porozmawiać z producentami na temat pochodzenia produktów. Niemałe wrażenie wzbudzały również pięknie udekorowane stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie panie serwowały własnoręcznie przygotowane jedzenie, od ciast po gorące dania.

Najlepsze potrawy regionu

Dziesięć kół gospodyń wiejskich z czterech powiatów wzięło też udział w konkursie kulinarnym pod nazwą „Jajko w tradycji wielkopolskiej kuchni”. Potrawy z jajkiem w roli głównej skradły serca komisji, która stanęła przed trudną decyzją o wyłonieniu najlepszych dań.

Ostatecznie konkurs wygrało KGW Rusko (pasztet z dzika z jajkiem podany z konfiturą z żurawiny i odrobiną sosu chrzanowego). Na drugim miejscu uplasowało się KGW Wrotków (jajko w kaczym klopsie w galarecie z sosem jajecznym babci Heleny), a trzecią pozycję zajęło KGW Kościelna Wieś (wielkanocna karkówka z jajem, żurawiną i chrzanem). Jury przyznało również wyróżnienie dla KGW Maciejew (tatar jajeczny z marynowanym żółtkiem).

Do konkursu przystąpiły także: KGW Golina (jajka faszerowane), KGW Michałów Drugi (królewskie jajka faszerowane), KGW Przystajnia (przystań jajeczna), KGW Orpiszew (jajka zwane eklerami z kremem chrzanowym), KGW Kuchary (pasztet z jajek) i KGW Prokopów (bagietka z pastą jajeczną z makrelą i chrzanem).

Fundatorami nagród, a zarazem członkami komisji konkursowej byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Folklor na scenie i na stoiskach

Podczas gdy w hali namiotowej trwał festiwal wielkopolskich smaków, na placu głównym targów uczestnicy mogli bawić się w rytm przebojów kapeli „Pleszewioki”. Trio panów wykonało swojskie szlagiery, które porwały widownię i stworzyły biesiadną atmosferę.

W innej części terenu odwiedzający mieli do dyspozycji stoiska rękodzielników z różnorodnym asortymentem, po części również wielkanocnym. Nie brakowało kolorowych zajączków, malowideł na drewnie, ręcznie wyszywanych toreb czy folklorystycznych haftów.

Uczestnicy targów chętnie podziwiali wystawę nowoczesnych maszyn rolniczych, a także odwiedzali stoiska instytucji rolniczych, gdzie mogli porozmawiać z doradcami i specjalistami branżowymi. Jak co roku, furorę robił również kiermasz ogrodniczy z dziesiątkami drzewek, kwiatów oraz akcesoriów do domu i ogrodu.

Przykłady dobrych praktyk na wsi

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmiało „Wielkopolska wieś przykładem zrównoważonego rozwoju”. Ten motyw przyświecał panelowi dyskusyjnemu, podczas którego swoją działalność przedstawił pan Karol Janas z Blizanowa w powiecie kaliskim, właściciel rodzinnego gospodarstwa rolno-ogrodniczego ukierunkowanego na produkcję pomidorów. Mówił on m.in. o korzyściach z posiadania biogazowni oraz wpływie funduszy z Unii Europejskiej na unowocześnianie gospodarstwa.

Zrównoważony rozwój jest również podstawą funkcjonowania Lokalnych Grup Działania, co przedstawił prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości” i wójt gminy Czermin, Sławomir Spychaj. Grupy wspierają chociażby infrastrukturę społeczną, aktywizują mieszkańców i dbają o ochronę środowiska, wpływając tym samym na życie wiejskiej społeczności.

Uczestnicy panelu mogli również skorzystać z obecności Roberta Mikołajczaka, kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pleszewie. Głównym tematem była obecnie trwająca kampania dopłat bezpośrednich. Rolnicy mieli możliwość dopytania o różne kwestie, w dużej mierze związane ze zmianami we wnioskach.

Część prezentacyjną w hali zwieńczył pokaz zawodowego piwowara, Piotra Szczepaniaka z wielkopolskiego, rzemieślniczego Browaru Nepomucen. Słuchacze mieli okazję poznać tajniki browarnictwa, które stanowi jedną z dziedzin produkcji roślinnej i rolnictwa.

To nie koniec imprez w Marszewie

Targi w Marszewie były bardzo udane, zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. - Tegoroczna edycja potwierdziła, że nasze lokalne społeczności nie tylko pielęgnują tradycję, ale są również liderami nowoczesnych i odpowiedzialnych rozwiązań w rolnictwie i ogrodnictwie - podsumował wydarzenie komisarz targów, Darian Paszek. I dodał: - Ogromne zainteresowanie zwiedzających, bogata oferta wystawców oraz żywa wymiana wiedzy i doświadczeń pokazują, że AGROMARSZ to coś więcej niż tylko targi – to przestrzeń realnego dialogu, inspiracji i współpracy.

Kolejne wydarzenia w tym rejonie już wkrótce. Najpierw 15 czerwca odbędą się Marszewskie Dni Pola, z kolei 5 października zapraszamy na Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ.

Tekst: Marta Kaczmarek, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR

Zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR