Ruszyły targi w Sielinku 2024
Zapraszamy wszystkich rolników i mieszkańców wsi, atrakcji nie zabraknie. Największe wydarzenie organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu potrwa do niedzieli.
XXX Wielkopolskie Targi Rolnicze, V Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Pola w Sielinku rozpoczęły się na dobre. Tegoroczna, jubileuszowa edycja ma szczególną formułę, ponieważ przypada w dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Oznacza to, że odwiedzających w dniach 8-9 czerwca Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy ulicy Parkowej 2 w Sielinku czeka niezliczona liczba atrakcji.
Targi i towarzyszące im wydarzenia odbywają się w sobotę w godzinach 9.00-18.00 i w niedzielę w godzinach 9.00-17.00.
Ramowy program dostępny jest pod linkiem ZOBACZ PROGRAM
Prestiżowa wystawa zwierząt
W sobotę zobaczymy pokazy zwierząt hodowlanych: bydła mlecznego, mięsnego, koni, królików, drobiu ozdobnego, łącznie blisko pięciuset osobników różnych ras. To właściwie jedna z niewielu okazji, aby przyjrzeć się zwierzętom, które uchodzą za doskonałe i stanowią punkt odniesienia dla wielu hodowli. Spośród nich zostaną wyłonione czempiony i wiceczempiony oraz Superczempion V RWZH. Uroczyste wręczenie pucharów i nagród będzie miało swój finał w niedzielę. Warto zobaczyć nowoczesną wystawę, poczuć jej atmosferę i nacieszyć oko wspaniałymi zwierzętami.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wystawie towarzyszyć będą pokazy i prezentacje, między innymi strzyżenia owiec, koników polskich, fittingu bydła mlecznego, pokaz pracy sędziów podczas zawodów z wyjaśniającym komentarzem, pokazy sokolnicze, przejazdy bryczką.
Już od wczesnych godzin rozpoczynają się wykłady i prelekcje ekspertów na temat hodowli zwierząt każdej z wystawianych kategorii, ich dobrostanu, ekonomicznych uwarunkowań itp. Do dyspozycji odwiedzających są znawcy i hodowcy, gotowi do rozmów, podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą.
Dni Pola, czyli święto upraw
W tym roku dla odwiedzających Sielinko rolników przygotowanych zostało około 400 poletek demonstracyjnych na obszarze 5 hektarów z różnymi odmianami zbóż, rzepaku, słonecznika, roślin strączkowych, soi, kukurydzy, sorgi, lucerny, mieszanek traw i poplonowych, w tym mieszanek miododajnych – zgodnych z normami dotyczącymi ekoschematów.
Wokół poletek odbywać się będą prezentacje maszyn i sprzętu rolniczego, swoje stoiska ustawili producenci i firmy oferujące pasze, nawozy oraz firmy nasienne.
Na samych poletkach czekają nas prezentacje ekologiczne, między innymi deszczowni mostowej; wykonanych w ubiegłym roku zadrzewień wiatrochłonnych; uprawy roślin pomiędzy panelami fotowoltaicznymi bifacjalnymi – jako alternatywa dla konwencjonalnych paneli zajmujących przestrzeń na polu, ochrony biologicznej roślin z wykorzystaniem dronów.
Odbędą się również pokazy podsiewu traw za pomocą specjalistycznego siewnika. Będzie można zobaczyć na żywo autonomiczny robot do siewu i mechanicznego odchwaszczania, który pracuje w Sielinku już od kwietnia, i w czasie Dni Pola będą widoczne efekty jego pracy w porównaniu z wariantem, gdzie ochrona przed chwastami wykonywana była chemicznie i w wariancie mechanicznego odchwaszczania międzyrzędzi z pasowym opryskiem w rzędzie.
Targi i dobra zabawa w rodzinnej atmosferze
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na swoje stoiska. Większość z nich znajduje się nieopodal ringu dla zwierząt, pod zegarem. Tutaj na rolników czekają doradcy i eksperci, którzy są gotowi rozmawiać, wyjaśniać, doradzać w kwestiach związanych z wnioskami, funduszami, regulacjami, które przysparzają wiele pytań i wątpliwości rolnikom. Tutaj każdy rolnik otrzyma rzetelną informację na temat szkoleń i warsztatów, których WODR jest organizatorem.
Natomiast na dzieci czekają konkursy, balony, wiatraczki oraz… nauka dojenia krówki Wodrusi, po której dzieci otrzymają okolicznościowe dyplomy.
Ale to niejedyne stoiska WODR. Zachęcamy do odwiedzenia poletka roślin energetycznych i bioróżnorodności obejmującego „Kolekcję roślin energetycznych”. Znajduje się ono obok innych poletek demonstracyjnych, koło bramy wjazdowej numer 4. Będzie tam można zobaczyć i zapoznać się z takimi roślinami, jak wierzba energetyczna, rożnik przerośnięty, ślazowiec pensylwański, ale również z roślinami miododajnymi i ich mieszankami.
Również na poletkach demonstracyjnych, obok stacji meteorologicznej, warto odwiedzić stoisko internetowej platformy doradczej eDWIN. Nasi konsultanci pomogą zarejestrować się na platformie, przybliżą sposób jej działania, opowiedzą o nowych funkcjonalnościach i planach rozwoju. Na odwiedzających czeka również konkurs „koło fortuny” z atrakcyjnymi nagrodami.
Zapraszamy wszystkich pod scenę główną, na uroczyste otwarcie targów o godzinie 12.00. Na niej przez całe targi będą odbywały się występy zespołów muzycznych i tanecznych. Wokół sceny umiejscowione są stoiska kół gospodyń wiejskich z licznymi degustacjami lokalnych produktów oraz pokazy rękodzieła. Rodzice z dziećmi mają do dyspozycji dwa place zabaw z dmuchańcami i innymi atrakcjami.
Uwaga, zapowiedzi wydarzeń targowych na bieżąco są wyświetlane na telebimie.
Tekst i zdjęcia: Maciej Zimnicki