Sielinko należało do pszczelarzy

Coroczne święto pszczelarzy w Sielinku już za nami. XXXI Forum Pszczelarskie przebiegło pod znakiem owocnych dyskusji i wymiany wiedzy, które integrują całe środowisko pasjonatów pszczół.

Forum Pszczelarskie w Sielinku odbyło się w sobotę, 5 kwietnia po raz trzydziesty pierwszy. Wydarzenie organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu przyciągnęło ponad 300 pasieczników, którzy mogli pozyskać nową wiedzę, a także podjąć inspirujące rozmowy w swoim gronie.

Tegoroczna edycja Forum Pszczelarskiego została objęta patronatem Ministra do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. Jednym z filarów programu prezydencji jest konkurencyjne i odporne rolnictwo, czego pszczelarstwo jest ważnym ogniwem.

Uznanie dla pszczelarzy

Na Forum przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich byli między innymi dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Izabela Mroczek, wicewojewoda Jarosław Maciejewski, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu Piotr Borowiak, dyrektor WODR Justyna Winiarska i zastępca dyrektora WODR Kamil Łopuszyński.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem trzynastu sztandarów reprezentujących WZP w Poznaniu oraz koła rejonowe zrzeszone w WZP. Przy tej oprawie, zebranych przywitał komisarz Forum, Jędrzej Wigura. Następnie głos po kolei zabierali goście honorowi, którzy jednomyślnie podkreślali znaczenie organizowania takich spotkań oraz rolę pszczół w światowym ekosystemie.

Nie zabrakło również podziękowań i słów uznania dla pszczelarzy. Ich trud jest dostrzegany przez władze samorządowe, które regularnie wspierają finansowo działalność pasieczną. Pomoc płynie chociażby z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, który tylko w zeszłym roku przekazał dwa miliony złotych wielkopolskim pszczelarzom na poprawę warunków rodzin pszczelich i zakup pokarmów. Odbyło się to w ramach programu, który funkcjonuje od 2018 roku i na który Samorząd Województwa Wielkopolskiego, za sprawą wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, przeznaczył już łącznie czternaście milionów złotych. W 2025 roku wsparcie wyniesie dwa miliony złotych i będzie przeznaczone na zakup węzy pszczelej. Do tych działań dochodzi również posadzenie 65 tysięcy drzew miododajnych oraz finansowanie pasiek edukacyjnych.

Elita zasłużonych

Tradycyjnie już, podczas Forum odbyła się ceremonia uhonorowania zasłużonych pszczelarzy. Odznaczenia przekazali prezydent PZP Tadeusz Sabat oraz prezes WZP Piotr Borowiak.

Wyróżnieni pasiecznicy otrzymali odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego w kolorze brązu i srebra. Wręczono również trzy medale zasłużonych dla Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu imienia profesora Ryszarda Kosteckiego.

Nauka i wymiana doświadczeń

Po części oficjalnej nadszedł czas na meritum spotkania, czyli prelekcje naukowe. Jako pierwszy wystąpił doktor inżynier Łukasz Ignasiak z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Podsumował on projekt grupy operacyjnej Systemu Nadzoru Ula Pszczelego, który polega na opracowaniu i przygotowaniu urządzenia gotowego do zastosowania w skutecznej walce z dręczem pszczelim wraz z metodyką działań dla pasieczników.

Następnie wykład poprowadził magister inżynier Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Panel obejmował temat gospodarki pasiecznej w zmieniających się warunkach klimatyczno-przyrodniczych Polski. Poruszane wątki żywo interesowały uczestników, którzy włączali się do dyskusji i dopytywali o nurtujące ich kwestie.

Kiermasz sprzętu pasiecznego

Oprócz części wykładowej, która odbywała się w Sali Muzeum Gospodarki Mięsnej, sporo działo się również przed budynkiem. Na terenie zostały rozstawione stoiska z różnorodną ofertą sprzętu, uli i produktów pasiecznych, z czego kupujący chętnie korzystali. Ponadto, można było pozyskać maskotki, gadżety i akcesoria – wszystko z motywem pszczelim.

Co najważniejsze, Forum Pszczelarskie było okazją do spotkania w branżowym gronie, co sprzyja zdobywaniu wiedzy, poznawaniu nowych praktyk oraz inspiracji do codziennej pracy w pasiece.

 

Tekst: Marta Kaczmarek, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR

Zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR