Grupa osób tańczy ludowe tańce na placu w Sielinku

Z czego słynie Wielkopolska? Tradycje muzyczne, dudy i wiele więcej

Ludzie z miast jeżdżą na wieś już nie tylko po to, aby wypocząć pod przysłowiową gruszą, ale także są żywo zainteresowani kuchnią regionalną czy rzemiosłem i sztuką ludową. Coraz częściej szukamy tego co prawdziwe, wyjątkowe, nasze, a to można znaleźć właśnie w kulturze ludowej – mówi Katarzyna Saks, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który jest jednym z patronów honorowych Krajowych Dni Pola Sielinko 2023.

Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl

Krajowe Dni Pola to nie tylko święto rolników, ale także okazja do poznania tradycji i kultury regionu, w którym odbywa się wydarzenie. Na co, Pani zdaniem, powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby, które wybierają się do Wielkopolski na Krajowe Dni Pola? Z czego słynie wielkopolska wieś?

Na początku trzeba zaznaczyć, że trudno mówić o wielkopolskiej wsi jako o jednolitej całości. Jest to składowa kultur kilku grup regionalnych – warto tu wymienić choćby Bambrów, Biskupian, Chazaków czy Krajniaków. Strojów ludowych też w Wielkopolsce mamy kilka. Jeśli jednak miałabym wspomnieć o tym, z czego Wielkopolska słynie i z czym się kojarzy, to na pewno będą to tradycje muzyczne, a konkretnie dudy. O bogactwie kulturowym wsi wielkopolskiej może świadczyć fakt, jak wiele zwyczajów z tamtego regionu zostało wpisanych na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Są to między innymi tradycje dudziarskie, umiejętność budowy i gry na koźle, tradycje weselne z Szamotuł i okolic oraz tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich.

Zdjęcie legitymacyjne dyrektor Katarzyny Saks

Z kolei na „Liście produktów tradycyjnych” prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziemy wiele elementów wielkopolskiej kultury kulinarnej, na przykład gzik, andruty kaliskie czy gęś owsianą ostrzeszowską. Długo można by o tym mówić, ale znacznie przyjemniej jest doznać tego osobiście, odwiedzając Wielkopolskę. Jest tu wiele miejsc i wiele wydarzeń, które pozwalają zapoznać się z dziedzictwem kulturowym regionu, na przykład Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach czy Zbąszyń i jego Biesiady Koźlarskie. Czasem nie trzeba wyjeżdżać z Poznania, żeby poznać stare wiejskie zwyczaje – wystarczy spędzić Wielkanoc w dzielnicy Ławica. W lany poniedziałek można tam zaobserwować kultywowanie zwyczaju zwanego żandarami, czyli tradycyjnego korowodu przebierańców wyruszających w obchód dzielnicy po porannej mszy. Zwyczaj ten nie zaginął pomimo włączenia dawnej wsi w granice miasta.

Jak Pani ocenia, jak dużą wiedzę o polskiej wsi mają mieszkańcy miast?

Myślę, że coraz większą. Wiele osób jest zainteresowanych swoimi korzeniami, a przecież zdecydowana większość z nas pochodzi ze wsi. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest też, moim zdaniem, odkrywanie tożsamości wspólnot lokalnych w poszczególnych regionach, pokazywanie ich odrębności oraz tego, czym mogą się poszczycić. To dziś jest coraz bardziej atrakcyjne, dziedzictwo kulturowe staje się bardzo ważnym elementem turystyki wiejskiej. Ludzie z miast jeżdżą na wieś już nie tylko po to, aby wypocząć pod przysłowiową gruszą, ale także są żywo zainteresowani kuchnią regionalną czy rzemiosłem i sztuką ludową. Chyba jako społeczeństwo zaczynamy być zmęczeni wyrobami fabrycznymi spod jednej sztancy i zunifikowaną kulturą i muzyką, bez żadnych znaków szczególnych. Coraz częściej szukamy tego co prawdziwe, wyjątkowe, nasze, a to można znaleźć właśnie z kulturze ludowej.

W jaki sposób Instytut zaprezentuje się na Krajowych Dniach Pola?

Jako instytucja kultury chcemy zagospodarować przestrzeń związaną z tradycją i dziedzictwem wsi. Uczestnicy Krajowych Dni Pola będą mogli odwiedzić nasze stoisko w pobliżu sceny głównej i zapoznać się z dorobkiem Instytutu. Chcemy pokazać bogactwo kulturowe polskiej wsi – piękno jej strojów, różnorodność obrzędów oraz rolę kultury ludowej we współczesnym świecie. Przygotowujemy dla Państwa warsztaty rękodzielnicze oraz występy zespołów ludowych. Każdy z uczestników Krajowych Dni Pola będzie mógł zobaczyć i doświadczyć tej namacalnej strony kultury, wykonać własne małe dzieło sztuki oraz zatańczyć tradycyjne polskie tańce ludowe wspólnie z członkami zespołów. 

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.

Sponsor Strategiczny: KUHN Polska

Zapraszamy do Sielinka w dniach 3-5 czerwca 2023 roku.