Święto rolnictwo w Wielkopolsce – pierwszy dzień Krajowych Dni Pola w Sielinku za nami!
Tysiące odwiedzających z całej Polski, setki poletek demonstracyjnych i zwierząt, degustacje wielkopolskich smakołyków, występy regionalnych zespołów muzycznych oraz nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy – to wszystko czekało na odwiedzających podczas pierwszego dni Krajowych Dni Pola, które 3-5 czerwca odbywają się w Sielinku, koło Opalenicy. Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
– Krajowe Dni Pola to dla nas ogromny zaszczyt, ale także bardzo duże wyzwanie. Chcieliśmy podczas tego wydarzenia zaprezentować wszystko, co najlepsze w Wielkopolsce. Połączenie sił wszystkich partnerów sprawiła, że IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 przejdą, moim zdaniem, do historii jako wyjątkowe wydarzenie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023
Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl
I dodawał: – Miałem to szczęście, że w pracach nad organizacją IV Krajowych Dni Pola mogłem pracować ze zgranym i profesjonalnym zespołem. Dziękuję wszystkim pracownikom Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu za ich zaangażowanie, oddane serce, poświęcony czas oraz kreatywność i energię, która nie słabła w trudnych momentach. Dziękuję także partnerom i sponsorom, bez których Krajowe Dni Pola nie mogłyby się odbyć na takim poziomie.
Krajowe Dni Pola to bardzo ważne wydarzenie dla rolników
– Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. Serdecznie gratuluję organizatorom tej imprezy. To bardzo ważne wydarzenie dla rolników i instytucji rolniczych – mówił Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest patronem honorowym Krajowych Dni Pola.
I dodawał: – Rolą doradztwa rolniczego jest rozwój rolnictwa oraz krzewienie wiedzy na wsi. Rolnictwo się zmieniło, dzięki tym, którzy pomagają rolnictwo we wdrażaniu wiedzy technologicznej. Polskie rolnictwo jest w tej chwili w trudnej sytuacji. Teraz musimy wspierać polskim rolników i rząd Prawa i Sprawiedliwości robi to bardzo mocno. Ponad 10 miliardów złotych jest przeznaczonych z budżetu państwowego dla polskich rolników.
Natomiast Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, przemawiał: – Święto pola jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż to właśnie z pola pochodzą wszystkie produkty spożywcze. Cieszę się, że możemy się spotkać na takim wydarzeniu.
Na wydarzeniu obecny był również Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który jest patronem honorowym Krajowych Dni Pola. – Sielinko jest jednym z centrów wydarzeń o rolniczym charakterze w Wielkopolsce. Polskie rolnictwo w wyjątkowy sposób łączy tradycję z nowatorskimi rozwiązaniami, wiedzą naukową i doświadczeniami praktyków. Siłą Dni Pola jest możliwość zebrania w jednym miejscu różnorodnych perspektyw.
Na Krajowe Dni Pola przyjechał również wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak: – Gdzie można lepiej mówić o polu oraz rolnictwa, jak nie w Wielkopolsce. To tutaj jest bardzo wysoka kultura rolna oraz wielowiekowa tradycja. Wielkopolska to region o tradycyjnie silnym rolnictwie i nowoczesnym przemyśle przetwórczym. To tu produkujemy na skalę masową dobrą żywność.
Innowacyjne rolnictwo w Wielkopolsce
Krajowe Dni Pola to święto polskiego rolnictwa, które co roku przyciąga tłumy osób zainteresowanych rolnictwem, ale również mieszkańców miast i wsi. Najważniejszym miejscem wydarzenia były poletka demonstracyjne, których w tym roku przygotowano ponad 800. Przez cały dzień na polach odbywały się różnorodne pokazy i wykłady.
Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. W specjalnej Strefie Innowacji można dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach w polskim rolnictwie. Tam też odbyło się otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji.
Ponadto, w trakcie całego dnia odwiedzający mogli wysłuchać regionalnych zespołów muzycznych, spróbować lokalnych potraw, zapoznać się z ofertą wszystkich wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce, obejrzeć pokazy zwierząt czy zapoznać się z ofertą energii dla rolnictwa.
Niedziela będzie drugim dniem Krajowych Dni Pola Sielinko 2023. Wejście dla odwiedzających jest bezpłatne. Teren Krajowych Dni Pola będzie otwarty od godziny 9 do 17.
Dzień Młodego Rolnika
Trzeci dzień Krajowych Dni Pola, czyli poniedziałek, 5 czerwca, będzie szczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. Dzień Młodego Rolnika, bo o nim mowa, będzie poświęcony wyłącznie uczniom, którzy przyjadą do Sielinka z całej Polski.
Na uczniów czekają różnorodne lekcje polowe ze wszystkich dziedzin rolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.
– Uczniowie są przyszłością polskiego rolnictwa, dlatego zależy nam na tym, by mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystywane w gospodarstwach – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.
Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.
Sponsor Strategiczny: KUHN Polska
Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen
Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza
Główny Darczyńca: Fundacja Enea