Poznańscy Bambrzy na Krajowych Dniach Pola! Poznajcie ich historię i tradycję
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to nie tylko okazja, by zobaczyć, jak wygląda nowoczesne rolnictwo, ale także okazja, by poznać wielkopolską kulturę i historię. Jej nieodłącznym elementem są poznańscy Bambrzy, którzy także wezmą udział w Krajowych Dniach Pola, które odbędą się 3-5 czerwca w Sielinku, koło Opalenicy i są organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
– Cieszę się, że będziemy mieli okazję zademonstrować kulturę i historię Bambrów na tak istotnym wydarzeniu, jakim są Krajowe Dni Pola. Jest to wydarzenie, które pozwoli nam szerzej zademonstrować tak ważny element historii Poznania, jakim było przybycie Bambrów – mówi Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.
Natomiast Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, dodaje: – To dla nas szczególnie ważne, aby podczas Krajowych Dni Pola zademonstrować rozmaite aspekty wielkopolskiej historii i tradycji. Nie wyobrażaliśmy sobie, aby na takim wydarzeniu mogło zabraknąć poznańskich Bambrów.
Historia poznańskich Bambrów
Historia poznańskich Bambrów sięga XVIII wieku, kiedy to potomkowie kolonistów niemieckich zostali sprowadzeni jako osadnicy do podpoznańskich wsi. Kiedy przez Rzeczpospolitą przetoczyły się wyniszczające wojny oraz dziesiątkujące ludność zarazy, władze Poznania wspólnie z biskupem poznańskim wpadły na pomysł, aby sprowadzić nowych osadników, którzy zagospodarowaliby leżącą odłogiem ziemię oraz zaludniły i odbudowały podpoznańskie wioski.
Wybór padł na ludność pochodzącą z oddalonej o 600 km Bambergii, w Bawarii, w Niemczech – teren ówcześnie przeludniony, z problemami dziedziczenia i dzielenia ziemi. I tak w latach 1719-1753 do podpoznańskich miejscowości: Luboń, Dębiec, Bonin, Jeżyce, Winiary, Rataje, Wilda i Górczyn przybyli Bambrzy.
Swoją postawą, którą cechowała solidność, uczciwość i pracowitość, Bambrzy i ich potomkowie wnieśli w kulturę podpoznańskich wsi nowe zachowania. Pokazali, jak nowocześnie uprawiać ziemię używając radeł, pługów, żelaznych bron, metalowych wideł i łopat. Wprowadzili inny styl budownictwa, a także styl odżywiania.
Osoby zainteresowane historią i kulturą Bambrów będą mogły ją poznać jeszcze lepiej podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku, które odbędą się 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku. Towarzystwo Bambrów Poznańskich pojawi się ze swoim stoiskiem i będzie opowiadać o tradycji bamberskiej oraz prezentować ludowe stroje.
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy
Krajowe Dni Pola to niepowtarzalne „święto pola” obejmujące obchody główne oraz całoroczne wybrane wydarzenia w całym kraju. Podczas tego wydarzenia prezentowana będzie oferta firm, instytucji, organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie produkcji roślinnej.
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Zapraszamy do Sielinka w dniach 3-5 czerwca 2023 roku.