Na Krajowych Dniach Pola pokażemy, z czego jesteśmy dumni w gminie i powiecie
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to nie tylko ogromne wyróżnienie dla Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który jest organizatorem wydarzenia, ale także dla gminy Opalenica i powiatu nowotomyskiego, na terenie których impreza się odbędzie.
Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023
Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl
– Każde wydarzenie ogólnopolskie jest wyróżnieniem dla samorządu. Dostrzeżona została działalność Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku, co jest dla nas miłe. Wyróżnienie to spowoduje, że naszą gminę odwiedzą tysiące ludzi z całej Polski. Większość z nich nie odwiedziłaby nas, gdyby nie Krajowe Dni Pola. Na pewno jest to wspaniała promocja naszego samorządu a także wspaniałych Mieszkańców, którzy ją zamieszkują. Staniemy się jeszcze bardziej rozpoznawalni w kraju – mówi Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy.
Natomiast Andrzej Wilkoński, starosta powiatu nowotomyskiego, dodaje: – Na terenie Sielinka od lat odbywają się wydarzenia rolnicze różnej rangi. Cieszymy się, że nasi zainteresowani branżą rolniczą mieszkańcy będą mieli kolejną możliwość odwiedzenia również Krajowych Dni Pola. Fakt, że w tym roku zorganizowane one zostaną w Sielinku świadczy o tym, że wielkopolska gospodarność i zaradność są gwarantem sukcesu.
Na Krajowych Dniach Pola chcemy pokazać naszą gościnność i pracowitość
Zarówno gmina Opalenica, jak i powiat nowotomyski, aktywnie włączyły się w organizację i promocję Krajowych Dni Pola. Oba samorządy będą obecne również na samej imprezie.
– Chcemy zapoznać gości z różnych stron Polski z naszą specyfiką, pochwalić się tym, co u nas najlepsze. Żeby każdy, kto stąd wyjedzie kojarzył Krajowe Dni Pola nie tylko z rolniczym Sielinkiem, ale miejscem, gdzie na co dzień mieszkają i pracują wyjątkowi ludzie – mówi starosta Andrzej Wilkoński.
I dodaje: – Pokażemy to, z czego jesteśmy dumni. Nasze rodzime rolnictwo to również uprawa chmielu i wikliny. Planujemy pokazać, jak ważne jest dla nas propagowanie wiedzy i podtrzymywanie plecionkarskich tradycji. Zapoznamy naszych gości z powstałym niedawno Szlakiem Wikliny, ale też pokażemy wartości i zalety każdej z naszych sześciu gmin: Kuślina, Lwówka, Miedzichowa, Nowego Tomyśla, Opalenicy i Zbąszynia.
Z kolei burmistrz Tomasz Szulc zwraca uwagę, że w Krajowych Dniach Pola uczestniczyć będą zespoły ludowe, muzyczne, dziecięce z terenu gminy oraz Opalenicka Orkiestra Dęta.
– Chcemy ukazać naszą gościnność oraz pracowitość, dzięki której tak wiele udało nam się osiągnąć – mówi burmistrz Opalenicy.
Miejsce dla miłośników muzyki, smakowitego jedzenia oraz sportu
Krajowe Dni Pola to szansa, by lepiej poznać wielkopolską tradycję, kulturę oraz jej walory turystyczne. Ale do gminy Opalenica i powiatu nowotomyskiego warto się wybrać nie tylko przy okazji tego wydarzenia.
–To tu możemy odwiedzić miejsca związane z produkcją pierwszego polskiego motocykla „Lech”, czy też skorzystać ze znakomitej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Przechadzając się natomiast uliczkami Opalenicy, czy też odwiedzając nasze sołectwa, na pewno będzie można liczyć na pomoc i życzliwość naszych mieszkańców – mówi burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc.
Ponadto, dodaje: – Jeżeli przywołamy na myśl sformułowanie „zrównoważony rozwój”, to nasza gmina jest tego bardzo dobrym przykładem. To tutaj historia miesza się z teraźniejszością. Dbamy o naszą tradycję, nie zapominając jednocześnie o potrzebach mieszkańców. Mam tu na myśli kwestie związane z nowoczesną edukacją przedszkolną i szkolną, sportem czy też kulturą.
Podobną opinię ma starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. – Powiat nowotomyski jest miejscem niezwykle urokliwym i gościnnym. Warto nas odwiedzić o każdej porze roku. U nas można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, wybrać się na grzybobranie, czy nawet odwiedzić kilka ciekawych muzeów, w tym Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku – opowiada starosta.
I dodaje: – Miłośnikom muzyki ludowej spodoba się bez wątpienia twórczość Regionu Kozła, a zwłaszcza działalność Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, zaś sportowcy z chęcią odwiedzą miejsce, w którym w Opalenicy gościła reprezentacja Portugalii podczas Euro 2012 z Cristiano Ronaldo na czele. Słyniemy z tradycyjnej, wielkopolskiej kuchni, między innymi smażonego sera i pyr z gzikiem. Dbamy tutaj o tradycje i gwarantuję, że na nudę nikt nie będzie narzekał. Osadnictwo olęderskie, rezerwaty przyrody, malownicze tereny i przede wszystkim niezwykle otwarci i życzliwi mieszkańcy to najlepsza wizytówka naszego terenu.
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.
Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.
Sponsor Strategiczny: KUHN Polska
Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen
Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza
Główny Darczyńca: Fundacja Enea