Krajowe Dni Pola Sielinko 2023: Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich
W Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym ogródek ziołowo-kwiatowy, stoiska z produktem lokalnym, pokazy, występy zespołów, konkursy i wiele innych niespodzianek przygotowanych dla dzieci i dorosłych.
Odwiedzający będą mogli spędzić czas na terenie ogródka ziołowo-kwiatowego, gdzie znajdują się tradycyjne zioła, kwiaty, krzewy i trawy. Teren ogródka został tak podzielony, aby każdy gość mógł swobodnie podejść i zobaczyć rośliny z bliska. Na okolonym z dwóch stron wysokimi drzewami terenie z trawnikiem wyraźnie odznacza się kolorowa część kwietna z wielobarwnymi roślinnymi nasadzeniami. Spacer po ogródku w Sielinku z pewnością zwróci uwagę odwiedzających na niezwykle ważną rolę, jaką pełnią tradycyjne ogródki wiejskie. To przede wszystkim zachowanie różnorodności kulturowej i przyrodniczej oraz możliwość wykorzystania rosnących tutaj roślin w kuchni, apteczce domowej i życiu codziennym.
O tym wszystkim opowiedzą doradcy, którzy będą czekać na odwiedzających na specjalnym stoisku. Zachęcamy całe rodziny, dzieci, młodzież i osoby starsze do odwiedzania ogródka ziołowo-kwiatowego, gdzie czeka ponad 100 różnych gatunków roślin.
Kultura regionalna i wielkopolskie smaki
Krajowe Dni Pola to doskonała okazja, aby pokazać lokalną kulturę i tradycję. Wydarzenie ma przyczynić się do integracji, aktywizacji i wsparcia lokalnych społeczności, promocji wielkopolskich produktów regionalnych i innych elementów dziedzictwa kulturowego. A jak mowa o dziedzictwie kulturowym, to nie może zabraknąć stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Aktywność Kół ma bowiem znaczący wkład w zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.
Należy podkreślić, że KGW są bardzo ważnym partnerem w realizacji planowych działań Ośrodka. Takie elementy, jak: dziedzictwo kulinarne, produkt lokalny, gwara, rękodzieło, strój regionalny czy folklor żyją w lokalnej społeczności dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich. Podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku Koła będą prezentowały odwiedzającym swoją różnorodną działalność. Zaplanowany jest także pokaz przyrządzania potraw połączony z degustacją, w celu podkreślenia znaczenia wielkopolskich produktów przygotowanych według dawnych tradycyjnych receptur na bazie lokalnych składników.
Niedaleko ogródka ziołowo-kwiatowego i w bliskim sąsiedztwie stoisk prezentujących dziedzictwo kulturowe Wielkopolski stanie scena, na której odbywać się będą występy, pokazy i prezentacje.