Wystartował konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”!
Wystartowała 19. edycja Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, który jest organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim mogą brać właściciele zarówno dużych, jak i małych gospodarstw rolnych o różnych profilach produkcji, którzy są ubezpieczeni w KRUS.
W konkursie nie mogą uczestniczyć gospodarstwa, które w poprzednich edycjach zdobyły pierwsze miejsce w etapie centralnym konkursu i uzyskały tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju.
Uczestnicząc w konkursie, rolnicy mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia związane z wypadkami i chorobami zawodowymi.
Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i przebiega w trzech etapach:
- regionalnym,
- wojewódzkim,
- centralnym.
Ważne terminy:
- 22 kwietnia 2022 roku – upływa termin zgłaszania udziału w konkursie,
- 8 lipca 2022 roku – zakończenie etapu wojewódzkiego,
- lipiec/sierpień 2022 roku – wizytacja gospodarstw finałowych (termin uzależniony od sytuacji epidemicznej w kraju).
- Do końca października 2022 roku - rozstrzygnięcie konkursu i podanie wyników do publicznej wiadomości.
Laureaci wszystkich etapów konkursu otrzymają nagrody rzeczowe i pieniężne.
Szczegółowe informacje na temat konkursu, wraz z regulaminem i niezbędnymi dokumentami, znajdują się na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Ogólnopolski Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tegoroczna edycja konkursu uzyskała Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W osiemnastu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 21 tysięcy gospodarstw indywidualnych, a ich laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe – w ubiegłym roku zwycięzca został uhonorowany ciągnikiem rolniczym o mocy 55 koni mechanicznych.
W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.