Widownia słuchająca wykładu.

Warto rejestrować koła gospodyń wiejskich

Kolejne spotkanie z cyklu „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności” za nami. Wspólna inicjatywa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku ponownie przyciągnęła dziesiątki zainteresowanych.

Spotkanie, które tym razem odbyło się w Marszewie, otworzyła Aldona Jankowska, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w WODR. Po przywitaniu gości oddała głos Marcie Kondraciuk, głównemu specjaliście w Dziale ROW, która omówiła temat bezpieczeństwa żywnościowego i jego wyzwań w zmieniających się realiach politycznych i gospodarczych.

Następnie Aldona Jankowska zaprezentowała wymogi związane z rejestracją kół w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiając szanse i korzyści, jakie daje wpis do Rejestru.

W panelu eksperckim nie mogło zabraknąć Sebastiana Ławniczaka, dyrektora WSCRW w Sielinku. Przedstawił on zagadnienia dotyczące działalności Centrum, a przede wszystkim zaprezentował przykłady inicjatyw KGW, jakie mogą uzyskać wsparcie finansowe z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Ważne historie KGW

Swoim doświadczeniem z uczestnikami podzieliła się przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie pod Pleszewem. Pani Beata Mofina opowiedziała o funkcjonowaniu koła, podkreślając codzienny trud wszystkich członkiń wkładany w życie lokalnej społeczności. Zaprezentowała wspólne inicjatywy, które są wspaniałą okazją zarówno do integracji, jak również do kultywowania tradycji swojego regionu.

KGW jako lider swoich społeczności

Spotkanie w Marszewie swoją obecnością wsparła również pani Irena Frąszczak, prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. W rozmowie z nami zaznaczyła, że kobiety w kołach gospodyń wiejskich od początku istnienia KGW skupiały się przede wszystkim na tym, żeby własne środowisko wiejskie edukować, żeby przekazywać kulturę i tradycję następnym pokoleniom, a przede wszystkim, żeby pomagać im dostosowywać się do zmieniających się warunków. – Ja zawsze mówię, że można dla ludzi zrobić wszystko, trzeba to odpowiednio nazwać – dodała. Dlatego takie spotkania są bardzo potrzebne, bo pozwalają obalić mit, że wymogi związane z rejestrowaniem KGW są skomplikowane.

Konferencję ponownie uświetnił występ skrzypaczki Natalii Ławniczak, której wykonania popularnych utworów wywołały niemały entuzjazm wśród słuchaczek i słuchaczy.

Po części wykładowej uczestnicy mieli okazję porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami, a także skorzystać z fachowego doradztwa przedstawicieli WODR, WSCRW i ARiMR.

Następne spotkania przed nami

Kolejne spotkania z cyklu „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności” odbędą się w Widziszewie, Sławsku i Pile. Harmonogram dostępny jest kliknij TUTAJ. Zapraszamy do udziału!

Tekst: Edyta Browarska, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR

Zdjęcie: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR