Cykl o kołach gospodyń wiejskich minął półmetek

Takie wydarzenia są jak najbardziej potrzebne. Uczestnicy otrzymują multum wiedzy i gotowe rozwiązania w wielu kwestiach związanych z założeniem i funkcjonowaniem KGW – mówi Magdalena Podobińska-Wyrwantowicz, doradczyni WODR po spotkaniu „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności”. Wykładów w Widziszewie wysłuchało we wtorek blisko 80 osób.

Cykl spotkań „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności” przekroczył właśnie półmetek. Po marcowych zebraniach w Sielinku i Marszewie przyszedł czas na Widziszewo. To tam we wtorek, w Domu Ogrodnika zebrały się osoby, które chcą założyć lub zarejestrować swoje koło. Cykl zakończy się w przyszłym tygodniu – spotkaniami w Sławsku (8 kwietnia) i Pile (10 kwietnia).

Celem jest wzrost liczby kół

Celem tej serii wykładów jest zwiększenie liczby kół gospodyń wiejskich w Wielkopolsce, a także zachęcenie ich do oficjalnego zgłoszenia się do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uczestnicy spotkań otrzymują mnóstwo praktycznej i teoretycznej wiedzy związanej z funkcjonowaniem KGW.

Po uroczystym otwarciu prezentację na temat bezpieczeństwa żywnościowego – jednego z kluczowych zagadnień dla trwającej właśnie prezydencji Polski w Radzie UE – przedstawiła Marta Kondraciuk, główny specjalista w Dziale Rozwoju Obszarów Wiejskich Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak ważny jest to temat w obecnej sytuacji geopolitycznej. Usłyszeli też, że także w codziennym życiu każdy z nas może zadbać o te kwestie, np. dbając o to, by nie marnować żywności.

Wiedza teoretyczna i praktyczna

Kompleksowe ujęcie tematu funkcjonowania kół gospodyń wiejskich zaprezentowała podczas swojego wykładu Aldona Jankowska, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w WODR. Nie zabrakło tu informacji na temat prawnych podstaw działalności kół, wymogów, które trzeba spełnić przy rejestracji koła, a także praktycznych porad. Padły też konkretne kwoty, na które może liczyć KGW w zależności od liczby skupionych w nim członków.

Z kolei o tym, jakie korzyści płyną do kół, przedstawił w swojej prezentacji Sebastian Ławniczak, dyrektora Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku – jednostki, która właśnie obchodziła drugą rocznicę swojego funkcjonowania. Była tu mowa o konkretnych programach i projektach, z których można uzyskać dofinansowanie. Co ciekawe, są wśród nich gotowe rozwiązania pozwalające uzyskać wsparcie finansowe bez wkładu własnego.

Jak wygląda dzień powszedni w KGW

Gdy na scenie pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kokorzynie, zgromadzeni dowiedzieli się, jak w wygląda dzień powszedni takiej organizacji. Padły przykłady licznych imprez i wydarzeń, na których obecne są przedstawicielki KGW. Pokazano też praktyczną stronę ich działalności. Już w części nieformalnej panie odpowiadały na liczne pytania ze strony osób, które chcą założyć własne koło.

O akcent muzyczny zadbał Unique Duo – zespół stworzony przez Darię Wojciechowską i Artura Pacaka. Zaprezentował kilka szlagierów polskich i zagranicznych w ciekawej aranżacji, będącej połączeniem soulu i popu.

Koła nie tylko dla pań

To, co po raz kolejny wybrzmiało podczas spotkań z cyklu „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności” to fakt, że do kół należą też mężczyźni. - Wbrew nazwie koła gospodyń wiejskich to nie są instytucje tylko dla kobiet. Widzimy panów, mężów, dziadków, którzy również funkcjonują takich kołach i są w nich potrzebni – mówi Magdalena Podobińska-Wyrwantowicz, główny specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich WODR, i dodaje: - Takie wydarzenia jak to w Widziszewie są jak najbardziej potrzebne. Uczestnicy otrzymują multum wiedzy i gotowe rozwiązania w wielu kwestiach związanych z założeniem i funkcjonowaniem kół gospodyń wiejskich. Jeśli chodzi o działalność koła, to moim zdaniem wszystko zaczyna się od lidera, który poprowadzi tę grupę i który będzie umiał też zmobilizować te panie, ale też i panów do wspólnych działań na rzecz swojej wioski, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju obszarów wiejskich.

Fachowe doradztwo i publikacje

Cykl spotkań pod szyldem „Koła Gospodyń Wiejskich – lider swojej społeczności” to wspólna inicjatywa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku. W Widziszewie byli obecni przedstawiciele tych instytucji, jak również pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszyscy służyli fachowym doradztwem, a goście mogli też zabrać ze sobą branżowe wydawnictwa, m.in. „Poradnik Gospodarski” i inne publikacje WODR.

Szczegóły i harmonogram pozostałych spotkań jest dostępny na stronie internetowej WODR, kliknij link TUTAJ 

Zapraszamy wzięcia udziału.

Tekst i zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR