Przedsiębiorco rolny, możesz liczyć na doradcę
Już po raz dziewiętnasty Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu organizuje konferencję pod nazwą „Dzień Przedsiębiorcy Rolnego”. W tym roku, po raz kolejny, przy wsparciu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Dzisiejsza konferencja odbyła się pod hasłem „Innowacyjne kierunki rozwoju gospodarstw rolnych wspierane przez doradztwo rolnicze”.
W trakcie całodniowych obrad, dyskusji i paneli, uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad perspektywami rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce, w szczególności oczekiwanymi i potrzebnymi innowacjami w produkcji roślinnej oraz możliwościami i problemami związanymi z odnawialnymi źródłami energii w produkcji zwierzęcej.
Doradztwo w rolnictwie
Uczestników konferencji powitali gospodarze spotkania: Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, Ireneusz Drozdowski, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, a pierwszy wykład wygłosił doktor habilitowany Wawrzyniec Czubak, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego na temat „Wsparcia zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej”, przedstawił koncepcję i realizację polityki krajowej i unijnej wobec finansowania rolnictwa zrównoważonego, uwarunkowań gospodarczych i politycznych oraz wpływ na kondycję rolnictwa w Polsce na tle Unii Europejskiej.
Następnie Magdalena Świątkowska z WODR podsumowała pierwszy rok „nowych” płatności bezpośrednich, przypominając jednocześnie normy GAEC, które muszą spełniać wszyscy, którzy występują o dopłaty obszarowe, ustanowione akty prawne towarzyszące wraz z wnioskami i wzorami dokumentów. Podkreśliła jednocześnie jak w tym zakresie oczekiwane i zaawansowane jest doradztwo rolnicze we współpracy z rolnikami oparte o szkolenia i pomoc w składaniu wniosków (w roku 2023 zostało złożonych 1 241 753 wniosków o dopłaty obszarowe, z czego 111 714 w Wielkopolsce. Wniosków na ekoschematy zostało złożonych w całej Polsce 1 238 354, a w Wielkopolsce 110 978).
W kolejnej prelekcji doktor Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przedstawił problem wyzwań oraz prognozę przyszłości jaka czeka doradztwo rolnicze w Polsce.
Debata ekspertów
Część pierwszą konferencji zamknęła debata na temat „Możliwości i kierunki rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce”. Najważniejsze wnioski płynące z dyskusji:
– Rolnik przyszłości musi być menadżerem, przedsiębiorcą, aby mógł konkurować na rynku lokalnym i europejskim. Trudno sobie wyobrazić, że mógłby to robić bez wiedzy nt. nowoczesnych technologii i procesów. To zadanie dla naszych doradców, aby przekonać, szkolić i rozwijać wiedzę nt. nowoczesnych zastosowań w rolnictwie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor WODR w Poznaniu i podkreślił, że zmiany pokoleniowe są również w doradztwie, a młodzi ludzie, którzy chcą być doradcami powinni zdobyć obok wykształcenia i wiedzy teoretycznej, jak najwięcej wiedzy praktycznej. Temu służą również gospodarstwa demonstracyjne i poletka demonstracyjne.
Dyrektor Jacek Sommerfeld przypomniał o nowoczesnych narzędziach doradczych, które są zaprojektowane i realizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, czyli platformie doradczej eDWIN oraz o projekcie sztucznej inteligencji w rolnictwie realizowanym na uprawach WODR w Sielinku, projekt ten jest realizowany wspólnie z Poznańskim Instytutem Technologicznym Łukasiewicz z Poznania.
– Doradztwo w Polsce jest na najwyższym poziomie, jest niezwykle zawansowane, bo dostępne na poziomie gminnym i powiatowym. To daje ogromne możliwości i dostęp rolnika do doradcy – zaznaczył Mariusz Tatka, dyrektor CDR w Brwinowie Oddział w Poznaniu – przypomniał, że wniosków, które przygotowują doradcy są tysiące, ale praca doradcy to także indywidualne sytuacje, programy, projekty, inwestycje, w których rolnik może liczyć na pomoc.
Łukasz Kuleczka, specjalista ds. produkcji roślinnej WODR, laureat II edycji konkursu „Doradca Roku” zwrócił uwagę na specyfikę współpracy z rolnikiem aktywnym zawodowo – Warto inwestować czas i środki ekonomiczne w gospodarstwa, które się rozwijają i chcą się rozwijać ekonomicznie. Młodzi, zaangażowani rolnicy szukają nowoczesnych technologii, zdają sobie sprawę, że jest to inwestycja w gospodarstwo – mówił.
Ewa Nawrocka, Microsoft, podkreśliła, że mając do dyspozycji właściwe oprogramowanie, każdy z doradców i rolników może korzystać ze sztucznej inteligencji już dzisiaj. Wskazała na sposoby pozyskiwania, wyboru informacji, usługi administracyjne z wykorzystaniem funkcji tłumaczeń. Producenci oprogramowania dokładają sztuczną inteligencję do bardzo wielu produktów – na przykład w poszukiwaniu informacji przy zadawaniu i uzyskiwaniu odpowiedzi. Choć takie narzędzia stale się rozwijają i ich poziom zależy od profesjonalnego zastosowania.
Rolnictwo przyszłości
Druga część konferencji poświęcona była nowoczesnemu rolnictwu i odbyła się w dwóch panelach. Według doktora inżyniera Jacka Wojciechowskiego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny przyszłość rolnictwa związana jest z inteligentnymi robotami. Kolejni prelegenci wskazywali na coraz większą obecność w procesach upraw autonomicznych maszyn i sztucznej inteligencji.
Ostatnim, mocnym punktem konferencji były prelekcje na temat produkcji i zarządzania energią w gospodarstwie rolnym. Informacje na temat dopłat na inwestycje w OZE dla rolników przedstawiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a o swoim doświadczeniu i korzyściach płynących z posiadania fotowoltaiki oraz małej biogazowni mówili do uczestników konferencji: Mariusz Głombicki, rolnik z Borowica (województwo wielkopolskie) i Zdzisław Budka, rolnik z Kobylej Łąki (województwo mazowieckie).
Konferencję zakończyło zebranie wniosków płynących z dyskusji w grupach panelowych, wyrażonych opinii i doświadczeń.