50 lat Centrum Doradztwa Rolniczego
- Aby skutecznie doskonalić kadry, trzeba być otwartym na zmiany oraz na bieżąco śledzić globalne trendy, uwarunkowania rynkowe i oczekiwania konsumentów – mówił Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas uroczystej gali z okazji 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego, która odbyła się 19 listopada Poznaniu.
Obchody okrągłego jubileuszu CDR miały miejsce w stolicy Wielkopolski i nie była to przypadkowa lokalizacja. To właśnie w Poznaniu, w 1974 roku powołano do życia Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr i Upowszechniania Postępu w Rolnictwie, czyli dzisiejsze Centrum Doradztwa Rolniczego. - Nie było wtedy wzorców do działania, ale był entuzjazm – tak w swoim przemówieniu na gali wspominała tamten czas dr Zofia Szalczyk. W ciekawy sposób przedstawiła ona nie tylko okoliczności, w jakich powołano do życia CDR, ale także opowiedziała o dwóch pierwszych dekadach jego działalności. Nie mogło w tych wspomnieniach zabraknąć osoby nieżyjącego już prof. Mariana Jerzaka, z Akademii Rolniczej w Poznaniu, założyciela i pierwszego dyrektora Ośrodka.
Znaczenie i rozwój doradztwa
Rys historyczny był dobrym wstępem do tego, aby porozmawiać o tym, jaka obecnie jest rola Centrum Doradztwa Rolniczego, a szerzej – jakie wyzwania stawia rzeczywistość przed doradcami rolniczymi i instytucjami, które ich kształcą.
- Aby skutecznie doskonalić kadry, trzeba być otwartym na zmiany oraz na bieżąco śledzić globalne trendy, uwarunkowania rynkowe i oczekiwania konsumentów. To jest podstawa do wypracowania dobrej strategii dla przyszłości CDR, która będzie się koncentrowała na obszarach: ekonomicznym, klimatyczno-środowiskowym, technologicznym i społecznym – podkreślił Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas konferencji wziął on również udział w jednym z paneli pt. „Możliwości i kierunki rozwoju doradztwa rolniczego”. Podkreślano w nim konieczność zmierzenia się z takimi zagadnieniami jak ochrona środowiska, zmiany klimatycznych, cyfryzacji rolnictwa czy wciąż rosnącej w nim roli sztucznej inteligencji.
Między innymi o tym, jak dokształcać kadry i przygotowywać je zadań związanych z wdrażaniem unijnych standardów unijnych w polskich gospodarstwach rozmawiano w panelu pt. „Doradztwo jako system profesjonalnego wsparcia rolnictwa w gospodarce rynkowej”.
Zasłużeni dla rolnictwa
Konferencja, którą honorowym patronatem objął Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była też okazją do wręczenia pamiątkowych statuetek i licznych odznaczeń, takich jak „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z kolei pracownicy poznańskiego oddziału CDR otrzymali odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” z rąk Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego.
Z kolei na prośbę dyrektora CDR, Mirosława Drygasa na scenę wyszli dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego, by odebrać statuetki, które są „podziękowaniem za współpracę na rzecz doradztwa rolniczego, rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich”. Wśród uhonorowanych w ten sposób była Justyna Winiarska, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Niejako w rewanżu dyrektorzy wręczyli Mirosławowi Drygasowi okazały bukiet róż i zestaw upominków. Przede wszystkim jednak złożyli na jego ręce gratulacje z okazji okrągłego jubileuszu Ośrodka i przekazali jak najlepsze życzenia.
Tekst i zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR