Wiosna w Parku Radolińskich w Jarocinie
Zespół pałacowo-parkowy w Jarocinie przyciąga architekturą oraz pięknym, zielonym otoczeniem. Niegdyś była to siedziba rodu Radolińskich, związanych z Jarocinem od siedemnastego wieku. Dzisiaj pałac przeznaczony jest na cele instytucji miejskich.
Dawna siedziba rodu Radolińskich wraz z otaczającym ją parkiem i budynkami gospodarczymi od kilku lat przechodzi gruntowną renowację i adaptację do celów muzealnych. Moją uwagę zwracają nowe alejki, ławki i latarnie. Teren został uporządkowany i pojawiły się nowe nasadzenia roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Można spotkać między innymi bluszcz pospolity, bodziszki, paprocie oraz inne rośliny.
W parku 15 drzew uzyskało status pomników przyrody. Jest to kasztanowiec pospolity „Andrzej” nazwany tak, aby upamiętnić Andrzeja Radolińskiego, który kupił Jarocin w 1660 roku. Dąb „Jan” nazwany imieniem Jana Radolińskiego, który zarządzał Jarocinem w 1773 roku. Jesion wyniosły o szerokiej i wysoko osadzonej koronie. Kolejnym pomnikiem przyrody jest buk pospolity z nisko osadzoną koroną. Jego pień ma gładką, popielatoszarą korę.
Wiosna w parku
Pałac Radolińskich otacza rozległe, krajobrazowe założenie parkowe, powstałe według projektu znanego ogrodnika, Pierre’a Josepha Lenne. W Parku Radolińskich znajdziemy wiele zwiastunów wiosny.
Moją największą uwagę zwróciły gęste kępy biało kwitnącego zawilca gajowego. To gatunek, który kwitnie bardzo wcześnie, zanim pojawią się liście na drzewach. Zawilec gajowy jest byliną należącą do rodziny jaskrowatych. Występuje w lasach liściastych, rzadziej iglastych i mieszanych. W Parku Radolińskich zachwyca swoją zgrupowaną formą tworzącą białe dywany. Roślina tworzy gęste kępy złożone z dłoniastodzielnych liści obsypanych białymi sześciopłatkowymi kwiatkami o średnicy 3 centymetrów. Kwiaty zamykają się podczas pochmurnej pogody oraz wieczorem. Roślina zazwyczaj dorasta do 15 centymetrów wysokości. Preferuje miejsca lekko zacienione, zazwyczaj pod koronami drzew oraz krzewów. Ze względu na problemy z utrzymanie odpowiedniego uwilgotnienia, nie poleca się sadzenia zawilca gajowego w pełnym słońcu ze względu na możliwość zaschnięcia. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślina wymaga podłoża żyznego, próchniczego i umiarkowanie wilgotnego. Najlepiej lekko kwaśnego. Jest to gatunek trujący, którego nie można zrywać gołymi rękami, ponieważ może poparzyć skórę lub wywołać zmiany alergiczne.
Kolejnym zwiastunem wiosny w parku Radolińskich jest fiołek wonny, uważany w starożytności za roślinę symbolizującą miłość. To mrozoodporna bylina dorastająca do 15 centymetrów wysokości. Fiołkowe kwiatki pojawiają się już w marcu. Ma pachnące kwiaty, które są miododajne i przyciągają motyle i owady żywiące się ich słodkim nektarem.
Trwające prace sprawią, że po ich zakończeniu zespół parkowo-pałacowy będzie prawdziwym sercem życia kulturalnego Jarocina i zapewne pobliskich okolic. Zaplanowano posadzenie wielu drzew i krzewów różnych gatunków. W architekturze krajobrazu parku występują rośliny niskie. Swoje miejsce znajdą trawniki i łąki kwietne. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac, by móc cieszyć się ostoją zieleni i nowym wizerunkiem Parku Radolińskich.