Przepis na mazurek wielkanocny
Mazurek wielkanocny to tradycyjne ciasto, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu.
W Polsce tradycja pieczenia mazurka sięga XVII wieku, a z jego symboliki wynika, że jest on nagrodą dla wytrwałych, którzy podczas wielkiego postu powstrzymywali się od jedzenia mięsa i deserów. Wówczas okres wielkiego postu był czasem wielkich wyrzeczeń, a pojawiający się bogato zdobiony i słodki mazurek na wielkanocnym stole miał oznaczać koniec wstrzemięźliwości i początek świętowania.
Składniki na ciasto:
- 1 kostka masła (250 gramów)
- 25 dekagramów cukru
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 proszek do pieczenia
- 5 żółtek
Masło ucieramy z cukrem (mikserem lub ręcznie). Gdy masło jest już utarte, dodajemy stopniowo mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia. Następnie ciasto wygniatamy, a gdy jest już gotowe, dzielimy je na dwie części, rozwałkowujemy i wykładamy na dwóch blaszkach (wymiary blachy 24x38 centymetrów). Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 30 minut.
Składniki na masę:
- 0,5 litra mleka
- 25 dekagramów cukru
- 5 żółtek
- 2 czubate łyżki mąki
- 25 dekagramów masła
- 1/3 olejku rumowego
Do jednego garnka włożyć żółtka, cukier, mąkę oraz trochę mleka (około pół szklanki). Resztę mleka zagotować w drugim garnku, lekko przestudzić. Gorące mleko wlać do rozczynu, podgrzewać na ogniu aż zgęstnieje, stale mieszając, aby się nie przypaliło. Masę ostudzić. Gdy masa budyniowa ostygnie, rozcieramy masło i stopniowo dodajemy powstały budyń. Na koniec dodajemy olejek rumowy.
Gotową masę wykładamy na jeden blat upieczonego ciasta, a drugim blatem przykrywamy. Wierzch polewamy lukrem oraz dekorujemy. Lukier można zrobić z przepisu (16 łyżek cukru pudru i 4 łyżki gorącej wody) albo ze swojej sprawdzonej receptury. Do dekoracji można użyć także dwóch pasków roztopionej czekolady mlecznej z jedną łyżeczką oleju.