„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Hodowla bydła mlecznego oraz uprawa pięknych kwiatów
Hodowla bydła mlecznego oraz uprawa kwiatów ozdobnych takich jak tulipany lub mieczyki - taka była tematyka kolejnego odcinka programu „Poza Miastem”, który został nagrany we współpracy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i telewizji TVP3 Poznań. W tym celu ekipa telewizyjna oraz WODR odwiedziła dwa gospodarstwa, w tym jedno należące do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR.
W ramach prac nad nagraniem dotarliśmy do gospodarstwa Adama Warnke, który zajmuje się hodowlą bydła mlecznego w niewielkiej wsi Gajewo, pod Czarnkowem.
- Hodowlę przejąłęm w 2008 roku, kończąc studiu. Już wtedy była ona dość rozwinięta. Aktualnie mamy około 180 sztuk bydła. Korzystamy ze środków oraz dotacji unijnych i rozwijamy gospodarstwo w kierunku nowych technologii w produkcji mleka takich jak roboty udojowe lub roboty pomagające przy sprzątaniu, podawaniu paszy - mówi Adam Warnke.
I dodaje: - Dzisiejsze rolnictwo wymaga nowych technologii. One są bardzo przydatne i powinny być wykorzystywane w każdym gospodarstwie.
Drugim gospodarstwem, które odwiedziliśmy, była firma prowadzona przez Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim, który zajmuje się uprawą uprawą roślin ozdobnych, zwłaszcza tulipanów oraz mieczyków. Jego gospodarstwo od lat współpracuje z WODR i należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
- Wiodącą produkcją naszej firmy są tulipany, produkowane na powierzchni 10 hektarów, w liczbie 460 odmian. Na drugim miejscu mamy mieczyki. Geneza produkcji kwiatów ciętych jest zaczerpnięta z Holandii. Pierwsze nasadzenia to były irysy, które nie przetrwały srogiej zimy. Mieliśmy wtedy mieszane odczucia, ale nie załamaliśmy się i sadziliśmy kolejne rośliny cebulowe - wspomina Bogdan Królik.
I dodaje:- Niestety, nie wszystko można w branży ogrodniczej zmechanizować. Nie wymyślono jeszcze maszyn, które zbierałyby kwiaty na polu. Ale przez 25 lat działalności firmy wprowadziliśmy wiele zmian i zaczęliśmy korzystać z różnorodnych maszyn.
Odcinek jest dostępny do obejrzenia na stronie internetowej TVP3 Poznań.
Filmy są realizowane w ramach Operacji "Poza miastem - doradztwo i praktyka rolnicza" w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie SIR.
Celem operacji jest wymiana wiedzy na temat nowatorskich rozwiązań w rolnictwie oraz poszerzenie współpracy pomiędzy doradztwem a praktyką rolniczą w województwie Wielkopolski.