„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego dotyczącego retencjonowania wód
W dniach 27-28 października 2022 roku w ramach operacji pod nazwą „Lokalne Partnerstwo do spraw Wody (LPW)”. Doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wraz z rolnikami z terenu Wielkopolski uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pod nazwą „Dobre praktyki retencjonowania wód na potrzeby produkcji rolniczej w gospodarstwie rolnym”.
Celem wyjazdu było zainicjowanie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Wyjazd współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wizytacje
Pierwszego dnia wyjazdu studyjnego w pierwszej kolejności odbyła się wizytacja następujących obiektów:
- platforma widokowa przy Zbiorniku Dębiec,
- Zbiornik Wonieść – jaz i zapora,
- Nielęgowo – jaz i pompownia,
- jaz w parku kościańskim.
Oprowadzającymi byli doktor inżynier Przemysław Sztukowski (Dyrektor Spółki Wodnej Melioracji Nizin Obrzańskich) oraz Marcin Waligóra (Kierownik Nadzoru Wodnego w Kościanie).
Kolejnym przystankiem był zbiornik wodny w Rydzynie, gdzie zostały przedstawione funkcje hydrotechniczne zbiorników wodnych w Rydzynie i Jutrosinie – spotkanie poprowadził Piotr Kozdrój (Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Lesznie).
Następne w Boszkowie wygłoszona została bardzo interesująca prelekcja na temat układu hydrologicznego Jeziora Dominickiego na Pojezierzu Leszczyńskim, na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, którą przeprowadził Jacek Schubert.
W piątek prezentacje wygłosił doktor Stanisław Świtek - pracownik Katedry Agronomii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W swoim wykładzie poruszył bardzo istotne w rolnictwie zagadnienia:
- Produkcja rolnicza w obliczu zmian klimatu,
- Znaczenie materii organicznej,
- Jak zwiększyć efektywność wykorzystania wody przez rośliny?
- Podstawy rolnictwa regeneracyjnego.
Następnie prezentacje przedstawił pan Patryk Kokociński (wstęp do wizyty studyjnej w gospodarstwie rolnym w Snowidowie) pod nazwą „Drzewa, mała retencja, uprawy: jak w gospodarstwie rolnym radzić sobie ze zmianami klimatu”.
Ostatnim etapem wyjazdu była wizyta studyjna w gospodarstwie rolnym w Snowidowie, gdzie rolnicy oraz doradcy mogli w praktyce zobaczyć sposoby retencjonowania wody w gospodarstwie rolnym.