Logotyp sir.jpg

Działanie M16 "Współpraca"

Grupa Operacyjna "MilkOnLine"

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu jest członkiem konsorcjum, działającego jako Grupa Operacyjna (GO) pod nazwą MilkOnLine. Tytuł realizowanej w jego ramach operacji brzmi: Opracowanie innowacyjnej technologii analizy składu chemicznego mleka oraz sensorów pomiaru gazów fermentacyjnych online w połączeniu z automatycznym mikrodozowaniem dodatków paszowych w robotach udojowych w celu ograniczenia emisji amoniaku, metanu oraz dwutlenku węgla do środowiska naturalnego.

Głównym celem operacji jest opracowanie innowacyjnej technologii analizy składu chemicznego mleka oraz sensorów gazów fermentacyjnych (metan, dwutlenek węgla) online w połączeniu z automatycznym mikrodozowaniem dodatków paszowych w robotach udojowych w celu ograniczenia emisji amoniaku, metanu oraz dwutlenku węgla do środowiska naturalnego

Celami szczegółowymi operacji są:

  1. opracowanie prototypów innowacyjnego mikrodozowania dodatków paszowych w robotach udojowych dostosowanego do wydajności, składu chemicznego mleka oraz mikroklimatu w budynku inwentarskim;
  2. opracowanie prototypów sensorów pomiaru emisji metanu i dwutlenku węgla online podczas pobierania paszy treściwej w robocie udojowym.
  3. opracowanie prototypu analizatora umożliwiającego oznaczenie składu chemicznego mleka w tym zawartości mocznika w mleku online w robocie udojowym z zastosowaniem metody FTIR;
  4. korekta dawek online – suplementacja dodatków paszowych i zmniejszenie koncentracji składników pokarmowych w tym białka ogólnego w dawce bez pogorszenia wydajności laktacyjnej;
  5. optymalizacja strategii żywienia wysoko wydajnych krów mlecznych w cyklu produkcyjnym w kierunku maksymalizacji syntezy białka mikrobiologicznego w żwaczu i poprawie całkowitej strawności białka i masy organicznej.
Rezultaty operacji przyczynią się do poprawy wyników ekonomicznych gospodarstwa rolnego poprzez zmniejszenie całkowitych kosztów produkcji mleka (precyzyjne żywienie krów mlecznych w robotach udojowych, zmniejszenie koncentracji białka ogólnego w dawce pokarmowej, poprawa współczynników wykorzystania paszy, ograniczenie strat składników pokarmowych poprzez zmniejszenie emisji amoniaku, metanu i dwutlenku węgla do środowiska naturalnego, poprawa dobrostanu zwierząt, wydłużenie długowieczności) oraz wzrost wydajności dobowej i laktacyjnej odpowiednio o około 20-30 procent.

Etap I Modyfikacja robotów udojowych – opracowanie prototypów automatycznych mikrodozowników do dodatków paszowych, integracja z robotami udojowymi, kalibracja mikrodozowania.
Etap II Modyfikacja robotów udojowych – opracowanie prototypów sensorów emisji metanu i dwutlenku węgla w robotach udojowych.
Etap III Prace badawczo-rozwojowe – opracowanie prototypu analizatora indywidualnego składu chemicznego mleka FTIR, badania żywieniowe na krowach mlecznych w układzie kwadratu łacińskiego.

 

Przewidywane rezultaty operacji

Efektem działań podejmowanych w ramach operacji będzie wdrożenie innowacyjnej technologii opartej na analizie indywidualnego składu chemicznego mleka oraz sensorach pomiaru gazów fermentacyjnych (metan, dwutlenek węgla) online w połączeniu z automatycznym mikrodozowaniem dodatków paszowych w robotach udojowych w przedsiębiorstwach rolnych zajmujących się produkcją mleka. Rezultaty operacji można podzielić na innowację technologiczną, nową metodę żywienia krów mlecznych oraz rozwój przedsiębiorstw rolnych zajmujących się produkcją mleka. Opracowana i wdrożona technologia pozwoli na precyzyjne żywienie wysoko wydajnej krowy mlecznej ograniczające negatywny wpływ hodowli i chowu bydła na środowisko naturalne (emisja gazów cieplarnianych i amoniaku), przyczyniając się bezpośrednio do poprawy dobrostanu zwierząt oraz opłacalności produkcji mleka. Planowana operacja potencjalnie pozwoli na uzyskanie bardzo dużej wydajności dobowej (ponad 50 kilogramów mleka) oraz laktacyjnej (ponad 12 000 kilogramów mleka) przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i amoniaku do środowiska naturalnego odpowiednio o 20 procent i 40 procent. Ponadto, wdrożenie modelu precyzyjnego żywienia pozwoli na poprawę status zdrowotnego i wydłużenie długość użytkowania krów mlecznych a tym samym ograniczenie zagrożenia dla środowiska naturalnego wynikającego z produkcji cennego surowca jakim jest mleko.

Liderem GO MilkOnLine jest Grupa Producentów Mleka Sp. z o. o. z Bolesławca koło Mosiny reprezentowana przez Zbigniewa Glinkowskiego; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, reprezentowany przez prof. dr hab. Włodzimierza Nowaka; Vivende sp. z o. o. reprezentowana przez Krzysztofa Tkaczyka oraz dwa gospodarstwa rolne należące do Pauliny Glinkowskiej-Nawrockiej oraz Karoliny Glinkowskiej.

Podstawową rolą Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w zakresie współpracy w ramach GO MilkOnLine jest podejmowanie szeregu działań promocyjnych projektu, podczas organizowanych wydarzeń.

Promocja będzie się odbywała między innymi poprzez organizację stoiska wystawienniczego, na którym odwiedzający będą mogli dowiedzieć się szczegółów na temat zarówno założeń projektu, jak i stopnia realizacji etapów. Serdecznie zapraszamy zarówno rolników – hodowców krów mlecznych jak i rodziny z dziećmi, dla których przewidzieliśmy drobne gadżety promocyjne nawiązujące do idei projektu.

 

Zapraszamy na stoisko MilkOnLine w dniach:

  • 8-9 czerwca 2024 roku w Sielinku, podczas XXX Wielkopolskich Targów Rolniczych, V Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Pola;
  • 16 czerwca 2024 roku podczas Marszewskich Dni Pola;
  • 30 czerwca 2024 roku w Kościelcu podczas Targów Rolniczych;
  • 14 lipca w Sielinku podczas Premiowania Źrebiąt Hodowców Koni Wielkopolskich.
Do zobaczenia na stoiskach MilkOnLine!