„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wyjazd studyjny rolników do Włoch
W dniach od 15 do 19 września 2024 roku Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zorganizował wyjazd studyjny do Włoch pod tytułem „Wsparcie unijne motorem rozwoju rolnictwa”.
Celem operacji było podniesienie i upowszechnienie wiedzy w zakresie wykorzystania środków unijnych wspierających rozwój rolnictwa, wymiana doświadczeń oraz upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie rozwiązań wdrażanych w produkcji rolniczej we Włoszech. Przedmiotem operacji był pięciodniowy wyjazd studyjny do Bolonii. Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi wsparcia unijnego na rozwój produkcji rolnej i ogrodniczej, poznali efekty projektów realizowanych w obszarze rolnictwa oraz odbyli wizyty w gospodarstwach rolnych.
W poniedziałek 16 września gościliśmy na Uniwersytecie w Bolonii, który należy do najstarszego uniwersytetu w Europie. Pracownicy naukowi opowiedzieli nam o innowacyjnych projektach z dziedziny rolnictwa realizowanych przez swoje zespoły. Następnie wybraliśmy się do szklarni mieszczącej się przy uczelni w której hodowane są różne odmiany sałaty, roślin ozdobnych, roślin ogrodniczych i wiele innych roślin a także warzyw uprawianych w rolnictwie na których prowadzone są badania oraz doświadczenia. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy również gospodarstwo eksperymentalne znajdujące się w miejscowości Cadriano należące do Uniwersytetu Bolońskiego, które powstało w celu wspierania badań i eksperymentów prowadzonych przez Wydział Rolnictwa i Medycyny Weterynaryjnej. Projekty eksperymentalne obejmują badania związane z zarządzaniem gospodarstwem, nawożeniem, ochroną gleby oraz doskonaleniem technik uprawy roślin zielonych i drzew. Prowadzone są tutaj również badania sadownicze na drzewach owocowych (jabłoniach oraz gruszach). W badaniach tych użyto między innymi siatki przeciwgradowe, przeciw owadom, plandeki przeciwdeszczowe, stały punktowy system zraszania pestycydami, autonomiczny łazik elektryczny oraz system nawadniający zarządzany za pomocą Internetu Rzeczy.
W kolejnym dniu grupa odwiedziła spółdzielnię rolniczą LA.C.ME. Spółdzielnia założona przez okolicznych mieszkańców zarządzała gruntami. Po przystąpieniu do Międzywojewódzkiego Konsorcjum Spółdzielni zajęła się ochroną celów gospodarczych i społecznych. Obecnie Spółdzielnia LA.C.ME. zajmuje ponad 1060 hektarach i mieści się w północnej części gminy Medicina, pomiędzy wioskami Fiorentina, Buda, Portonovo i S.Antonio. Celem prowadzonej kooperatywy oprócz prowadzonych upraw jest ochrona środowiska i poprawa krajobrazu. Myśląc o potrzebach społecznych stworzono obszar chroniący dziką przyrodę, w której mają schronienie różne gatunki ptaków i małe ssaki. Dodatkowo spółdzielnia prowadzi gospodarstwa edukacyjne oraz sklep z własnymi produktami. Prowadząc tak liczne przedsięwzięcia kilka lat temu podjęto decyzję o zwiększeniu produkcji rolnej, aby mogła działać wybudowana instalacja energii elektrycznej zasilanej biogazem. W trakcie wizyty uczestnicy wyjazdu mogli porozmawiać o tworzeniu spółdzielni we Włoszech a także odnieś to do naszych warunków.
Po południu udaliśmy się do firmy nasiennej SIS - Societa Italiana Sementi, która współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Bolonii. Działalność Spółki obejmuje pracę nad wszystkimi fazami cyklu nasiennego, począwszy od tworzenia nowych odmian, poprzez rozmnażanie nasion, aż do ich przetwórstwa. Takie nasiona są następnie wprowadzane na rynek, dając przy tym wsparcie techniczne rolnikom. Grupa mogła zobaczyć cały proces postępowania z dostarczonym przez rolnika produktem do firmy.
Ostatniego dnia naszego wyjazdu mieliśmy okazję odwiedzić firmę Orogel znajdującą się w miejscowości Cesena. Firma ma charakter spółdzielni, zrzesza ona rolników i agronomów. Warzywa uprawiane są w sposób naturalny i zrównoważony, które w przeciągu zaledwie kilku godzin od zbioru są głęboko mrożone. Dzięki kontaktom z rolnikami firma ma całkowitą kontrolę nad łańcuchem dostaw: od siewu do zbioru, od pola do stołu. Na zakończenie dnia grupa udała się do laboratoriów Zakładu Technologii Żywności Uniwersytetu w Bolonii, znajdujące się w miejscowości Cesena. Podczas pobytu przedstawiono nam wiele prowadzonych badań, które w wymierny sposób mogą mieć wpływ na produkcję i bezpieczeństwo żywności. Wizyta okazała się bardzo ciekawa.
Wyjazd studyjny był doskonalą okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń z włoskimi rolnikami, przedsiębiorcami oraz pracownikami naukowymi. Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach realizowanych przez wielkopolski zespół SIR!
Autorzy tekstu i zdjęć: Justyna Głowacka, Agnieszka Góral