
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Warsztaty zielarskie w ramach SIR
W dniach od 6 do 7 marca 2025 roku Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zorganizował operację pod tytułem: „Dywersyfikacja źródeł dochodu na przykładzie prowadzenia przetwórstwa ziół”, której przedmiotem były warsztaty z zakresu przetwórstwa ziół dla 25 osób z obszaru Wielkopolski.
Celem operacji było przekazanie innowacyjnej wiedzy w zakresie najlepszych praktyk z obszaru prowadzenia uprawy ziół oraz przetwarzania produktów zielarskich. Zaprezentowane zostały zagadnienia z zakresu metod suszenia, uprawy, produkcji oraz dystrybucji ziół. Omówiono również czynniki wpływające na plon i jakość surowca oraz praktyczne porady dla producentów.
Warsztaty przeprowadzili dla nas Marta i Maciej z Ziołowej Zagrody Edukacyjnej Zielony Wulkan. Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy nauczyli się podstawowej wiedzy o kosmetykach naturalnych, poznali różne rodzaje zapachów, nauczyli się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach i wykonali własnoręcznie ziołowy krem pielęgnacyjny. Druga część warsztatów dotyczyła sposobów wytwarzania herbat ziołowych. Uczestnicy poznali właściwości ziół, ich działanie na organizm oraz zasady mieszania składników, by uzyskać pożądane efekty zdrowotne i smakowe. Każdy uczestnik miał szansę stworzyć własną unikalną mieszankę herbaty, dostosowaną do swoich potrzeb. Właściciele gospodarstwa Zielony Wulkan zaprezentowali nam również swoje uprawy ziół oraz pokazali, jak je rozpoznawać.
Drugim miejscem, które odwiedziliśmy było Specjalistyczne Gospodarstwo Zielarskie Lewandowskich. Gospodarz opowiadał o historii gospodarstwa, jego misji oraz znaczeniu arniki w ziołolecznictwie. Dowiedzieliśmy się, dlaczego arnika jest chroniona i jakie wyzwania wiążą się z jej uprawą. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pola arniki, zostali poinformowani o warunkach glebowych i klimatycznych jakie są niezbędne do jej wzrostu. Rolnik wyjaśnił jak wygląda proces sadzenia, pielęgnacji i zbioru roślin.
Warsztaty z zakresu przetwórstwa ziół były ostatnim wydarzeniem realizowanym w ramach Planu Operacyjnego KSOW w zakresie SIR. Z wielkim impetem wkraczamy w nową perspektywę finansową, gdzie nasze zadania realizowane będą teraz w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+). Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczącej działań KSOW+ realizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na naszej stronie internetowej.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Śliwińska, WODR


