„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. "Lokalne Partnerstwo ds. Wody (LPW)"

mająca na celu zainicjowanie współpracy oraz stworzenia sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa

współfinasowana jest

ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia na tle jeziora.

Przemęcki Park Krajobrazowy. Wyjazd studyjny w ramach LPW

W ubiegłym tygodniu, 29 sierpnia 2024 roku odbył się wyjazd studyjny do Przemęckiego Parku Krajobrazowego pn.: „Naturalne formy retencji i ich wpływ na zasoby wodne zlewni” w ramach operacji Lokalne Partnerstwo ds. Wody.

Był to projekt operacji własnej do realizacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024–2025 w zakresie SIR; Plan Operacyjny na lata 2024–2025.

Celem operacji SIR było podtrzymanie współpracy oraz ułatwianie tworzenia sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem, a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Przedmiotem operacji związanej z organizacją wyjazdu studyjnego dla koordynatorów LPW w województwie wielkopolskim oraz producentów rolnych była kontynuacja rozpoczętych w latach 2020-2023 działań związanych z tworzeniem Lokalnych Partnerstw ds. Wody.

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia na tle jeziora.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego zdobyli oraz pogłębili wiedzę na temat obszaru Przemęckiego Parku Krajobrazowego, Rezerwatu przyrody Wyspa Konwaliowa oraz Jeziora Dominickiego ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rolnictwa na wody stojące oraz płynące tych terenów.

W ramach pierwszych zajęć dydaktycznych uczestnicy wzięli udział w rejsie po wodach Jeziora Dominickiego, podczas którego odbyła się prelekcja na temat walorów przyrodniczych i krajoznawczych Przemęckiego Parku Krajobrazowego, a także na temat samego Jeziora Dominickiego, jego specyfiki i znaczenia dla systemu jezior w PPK oraz zlewni Południowego Kanału Obry (zagrożeń i działań niwelujących) oraz warsztaty z oceny litoralu jeziornego. Rejs został przeprowadzony na łodziach turystycznych Letniej Szkoły Żeglarskiej, przez wykwalifikowanych sterników i instruktorów.

Ludzie w kapokach siedzą na łódce.

Następnie uczestnicy udali się do Olejnicy, w której nad brzegiem Jeziora Olejnickiego rozpoczęli spływ kajakowy z przystani żeglarskiej ośrodka AWF. Trasa spływu przebiegała wokół Rezerwatu Wyspy Konwaliowej, po wodach Jeziora Górskiego, Olejnickiego i Radomierskiego.

Podczas spływu odbyła się prelekcja na temat naturalnych form retencji i ich wpływu na zasoby wodne zlewni na przykładzie jezior Olejnickiego i Radomierskiego oraz analiza zagospodarowania Wyspy Konwaliowej. Były to zajęcia przyrodniczo- botaniczne, podczas których omówione zostały m.in. zagadnienia związane z eutrofizacją wód oraz presją rolnictwa i turystyki. W szczególności przedstawione zostały zależności oraz sieć wzajemnych powiązań, między gospodarką rolną, a wodami powierzchniowymi.

Ludzie w kajakach na wodzie.

Po intensywnym czasie na kajakach, ostatnim etapem wyjazdu studyjnego była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym państwa Murków w Górsku, gdzie oprócz bogatego poczęstunku obfitującego w najwyższej jakości lokalne produkty, uczestnicy mieli sposobność odwiedzić bardzo ciekawą Galerię Rzeźby Ptaków - ekspozycję obejmującą naturalnej wielkości rzeźby ptaków występujących na odwiedzanych terenach oraz płaskorzeźby obrazujące księgi „Pana Tadeusza”.

Ludzie w kapokach z wiosłami w ręku pozują do zdjęcia.