Logotyp sir.jpg

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Marszewskie Dni Pola łącznikiem tradycji z nowoczesnością

Tradycja organizowania przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego spotkań polowych dla rolników, gospodarstw demonstracyjnych, doradców oraz nauczycieli i uczniów szkół rolniczych z hodowlami roślin oraz przedstawicielami producentów nawozów i środków ochrony roślin sięga już prawie 30 lat.

Popularne wśród rolników południowej Wielkopolski Marszewskie Dni Pola gromadzą swoich sympatyków od 1997 roku. Tegorocznej edycji dni pola towarzyszyło hasło przewodnie „Marszewskie Dni Pola łącznikiem tradycji z nowoczesnością”. Wydarzenie mające na celu upowszechnienie i propagowanie postępu w rolnictwie współfinasowane ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 odbyło się w dniu 16 czerwca 2024 roku w godzinach od 10.00 do 16.00. Wydarzenie odbyło się w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich SIR.

Na polach demonstracyjnych w Marszewie koło Pleszewa w powiecie pleszewskim Ośrodek zaprezentował kolekcję ponad 80 odmian roślin rolniczych. Obok kolekcji odmian swoje stoiska informacyjne przygotowały firmy nasienne, które zachęcały do zapoznania się z prezentowanymi gatunkami roślin. Zainteresowani producenci mogli poznać zastosowaną na poletkach demonstracyjnych ochronę herbicydową, fungicydową i insektycydową oraz nawożenie. Informacje te zostały zebrane i opisane w Informatorze Pola, który był dostępny na stoisku WODR.

Dla odwiedzających pola demonstracyjne przygotowano ciekawy program z częścią prelekcyjną. Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat zastosowania mikroorganizmów dla podniesienia żyzności gleby oraz zalet i wad rolnictwa regeneratywnego, to jest:

  • "Wykorzystanie mikroorganizmów w podnoszeniu żyzności gleby" – temat przedstawił Sławomir Gacka, prezes firmy ProBiotics Polska. Prelegent omówił rolę mikrobiomu w zwalczaniu stresów, na które narażone są uprawiane rośliny. Przedstawił zebranym, w czym pomaga wprowadzenie preparatów probiotycznych i dlaczego warto to robić dla gleby i dla roślin, a docelowo również dla przyszłych konsumentów. Jako uzupełnienie działań dbających o optymalną zawartość wody w glebie w ten sposób każdy rolnik ma możliwość budowania i rozwijania życia w glebie.
  • "Technologie uprawy gleby w rolnictwie regeneratywnym" – dr inż. Dawid Wojcieszak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skupił się na przedstawieniu różnych systemów uprawy gleby wraz z ich korzyściami w postaci ograniczenia strat makroskładników, sekwestracji węgla, oszczędności paliwa, czy wykorzystania w gospodarstwie starszej generacji sprzętu rolniczego takich jak brona talerzowa. Przeciwstawił je wadom poszczególnych systemów. Przedstawił zależność między uzyskiwaną wysokością i jakością plonu wybranych roślin towarowych a zastosowanym systemu prawy. Po wykładach obydwaj specjaliści odpowiadali na pytania kierowane przez uczestników. Dyskusje miały wspólny mianownik czyli opłacalność podejmowanych przez rolnika działań.

Uwagę wielu osób wzbudziły prowadzone przez doradców WODR w ciągu całego dnia pokazy polowe z wykorzystaniem kolekcji odmian roślin rolniczych. Dwa z nich dotyczyły wykorzystania nowoczesnych technologii w uprawie zbóż i kukurydzy, czyli użycia N-testera do określenia stopnia odżywienia zbóż w azot i zastosowania dronów do zwalczania omacnicy prosowianki przy pomocy pożytecznego makrofaga, kruszynka (Trichogramma).

Bardzo ciekawie i kreatywnie został przedstawiony pokaz plecionkarski, w trakcie którego mistrz plecionkarstwa, Piotr Barańczak pokazał możliwości wykonania różnych elementów dekoracyjnych z odpowiednio spreparowanej słomy z prawie zapomnianych odmian zbóż. Na żywo pokazał techniki, których używa i na oczach widzów powstał fragment plecionki. Wcześniej omówił uprawę zbóż w swoim gospodarstwie pod kątem pozyskania dobrej jakości surowca do tworzenia wieńców dożynkowych, dużych i małych figur oraz różnych przedmiotów użytkowych. Wiele z nich można było zobaczyć na stoisku, nad którym czuwała Maria Barańczak. Twórca w ramach pokazu opowiedział również o etapach przygotowania słomy, aby była w stanie oddać wizję plecionkarza i jako gotowy, unikatowy wyrób przetrwała odpowiednio zabezpieczona wiele lat. Państwo Barańczakowie mówili też o kontynuatorach tradycji plecionkarskiej w swojej rodzinie.

Od samego rana dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez WODR konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne. Każdy uczestnik otrzymywał podczas rejestracji formularz konkursami z pytaniami, na które odpowiedzi dostarczały Marszewskie Dni Pola. Spośród autorów najlepszych odpowiedzi komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu wiedzy o innowacjach, którymi zostali:

  • Zbigniew Myśliński z Woli Droszewskiej, powiat kaliski – pierwsze miejsce,
  • Paweł Łuczak z Zajączek, powiat kaliski – drugie miejsce,
  • Krzysztof Biegański z Jedlca, powiat pleszewski – trzecie miejsce.
Zwycięzcom wręczono symboliczne vouchery, w ślad za którymi zostaną wypłacone nagrody pieniężne.

Kolejny raz Marszewskie Dni Pola były miejscem przekazania odbiorcom sporej dawki przydatnej wiedzy. Specjaliści w zakresie uprawy gleby i roślin dzielili się osiągnięciami nauki oraz zwracali uwagę na dostępne już dziś innowacyjne rozwiązania, produkty i technologie związane z produkcją polową. Misją Marszewskich Dni Pola oprócz prezentacji osiągnięć postępu hodowlanego jest także przekazywanie wiedzy i budowanie kompetencji rolników.

Opracowała: Wiesława Witaszak