Logotyp sir.jpg

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

logo grupy

Konferencja grup producentów rolnych i organizacji producentów

We środę 24 kwietnia 2024 roku w Sali Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku odbyła się konferencja "Grupy producentów rolnych i organizacje producentów – tworzenie, rozwój i wsparcie finansowe".

Zebranych gości powitała Alicja Stachowiak, Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, która dokonała uroczystego otwarcia konferencji. Pierwszy wykład przedstawiła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas pierwszej prezentacji Pani Prof. opowiedziała o formach prawnych na podstawie których mogą być zakładane grupy producentów rolnych oraz organizacje producentów.

Kolejny wykład dotyczący tworzenia oraz rozwoju grup producentów rolnych i organizacji producentów omówili przedstawiciele z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Agnieszka Leszczeńska oraz Łukasz Goździk. Wykład zbudził duże zainteresowanie wśród przybyłych gości. Już podczas jego trwania prelegenci musieli zmierzyć się z duża ilością pytań od zgromadzonych rolników oraz przedstawicieli grup producentów rolnych. Dyskusja oraz pytania do ekspertów trwały do końca wykładu, a także podczas przerwy kawowej.

Podczas swoje drugiego wykładu prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń opowiedziała o spółdzielniach jako preferowanej formie zrzeszenia się producentów rolnych w świetle rozporządzeń unijnych dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023 – 2027. Ostatnie prezentacje przedstawiły: Bogumiła Skudińska oraz Katarzyna Gołębiowska reprezentujące Centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Warszawy. Obie Panie pokazały zasady na podstawie których Agencja uznaje grupy producentów rolnych oraz organizacje producentów, a także podsumowano realizację działania 9 „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020, z którego nadal korzysta dużo grup.

Licznie zgromadzeni rolnicy w tym przedstawiciele grup producentów rolnych z całej Wielkopolski mieli możliwość zadawania pytań oraz dzielenia się trudnościami z jakimi spotykają się Grupy podczas swojej działalności.

Na koniec dyrektor Alicja Stachowiak podziękowała wykładowcom oraz gościom za przybycie, dodając na zakończenie, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu widzi potrzebę organizowania większej ilości podobnych spotkań, w celu uświadomienia rolnikom korzyści wynikających ze współpracy. Ważne jest, aby zainteresowanym tą formą współpracy rolnikom pomagać w zrozumieniu mechanizmów funkcjonowania rynku, a także w pokonywaniu obaw i przeszkód rodzących się na początku zawiązywania współpracy.

Konferencja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Tekst i zdjęcia: Karol Zieleśkiewicz, Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich