Logotyp sir.jpg

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Alpaka

Chów i hodowla małych przeżuwaczy

Podsumowanie wydarzenia. którego głównym celem był transfer wiedzy z zakresu podstawowych czynników genetycznych (doborze ras do określonego kierunku produkcji: mięsnego, mlecznego lub kombinowanego) i środowiskowych, wpływających na poziom produkcji owiec, kóz i alpak.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zorganizował wydarzenie pod nazwą Chów i hodowla małych przeżuwaczy”, które odbyło się 29 września 2024 r. w Sielinku, koło Opalenicy. Podczas szkoleń i pokazów z udziałem małych przeżuwaczy, możliwe było zapoznanie się z warunkami, które należy zapewnić małym przeżuwaczom w celu zachowania ich dobrostanu, a także stosowanymi technologiami. Organizowane wydarzenie stanowiło zachętę dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich do wprowadzania nowych kierunków działalności w gospodarstwie, które przyczynią się do podniesienia ich rentowności.

Szkolenia połączone z pokazami dotyczyły charakterystyki pokrojowej i użytkowej owiec, kóz, alpak i lam, produktów pochodzących od małych przeżuwaczy oraz rodzajów działalności, których podstawę stanowi chów lub hodowla małych przeżuwaczy. Były one podzielone na trzy bloki tematyczne: blok I do tyczył szkoleń z gatunku alpaki, blok II gatunku owiec, blok III gatunku kóz.

Blok I rozpoczął się od szkolenia pod tytułem "Alpaki, kto to taki? Podstawowe informacje o chowie i hodowli alpak". W ramach przeprowadzonego szkolenia, uczestnicy mogli się dowiedzieć nie tylko skąd pochodzą alpaki i lamy, ale także jakie są pomiędzy nimi różnice, zarówno fenotypowe, jak i behawioralne. Wykład przeprowadziła Anna Sandomierska, prezes Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam.

Kolejne szkolenie, pod nazwą "Alpakoterapia – aspekty prawne", przeprowadził Grzegorz Kuliś, wiceprezes Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam. Podkreślił on rolę posiadanych certyfikatów i uprawnień, dzięki którym możliwe jest prowadzenie alpako i lamo terapii zarówno wśród dzieci, osób przewlekle chorych, jak i w domach seniora.

Trzecie szkolenie zatytułowane "Alpaka idealna - omówienie wzorca rasy oraz podstaw oceny wartości użytkowej" również został przeprowadzony przez Annę Sandomierską, prezes Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam, która przybliżyła zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny zostać spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie księgi hodowlanej dla zwierząt gospodarskich oraz wzorzec rasy.

Ostatnie szkolenie "Runo alpak jako cenny surowiec włókienniczy" przeprowadziła Natalia Pic, Alpaki z Puszczy Zielonki, PZHA. Prelegentka właściwości wełny alpak, sposób jej pozyskiwania oraz możliwości wykorzystania wełny alpaczej do produkcji szerokiego asortymentu wyrobów. Szkoleniu towarzyszył pokaz wyrobów powstałych z wełny pozyskanej od alpak: kołder, włóczki; produktów z włóczki: czapek, szalików, swetrów, biżuterii, kurtek i kamizelek z wypełnieniem z runa. Oprócz szkoleń, podczas wydarzenia uczestnicy mogli zobaczyć ponad 10 sztuk alpak z czterech hodowli w pięciu zagrodach oraz 3 sztuki lam z dwóch hodowli w dwóch zagrodach.

Blok II obejmował szkolenie i pokaz gatunku owiec. Szkolenie pod tytułem „Hodowla i ochrona zasobów genetycznych owiec” przeprowadzone było przez dr hab. Aldonę Kawęcką, prof. IZ – koordynatora ds. ochrony owiec i kóz. Profesor scharakteryzowała rasy zachowawcze, które są utrzymywane Polsce oraz wskazała zmiany pogłowia owiec ras rodzimych w ostatnich latach.

Szkoleniu towarzyszył pokaz ponad 30 sztuk owiec z siedmiu hodowli w dwunastu zagrodach.

Blok III obejmował szkolenie i pokaz z gatunku kozy. Szkolenie pod tytułem "Rodzime rasy kóz - perspektywy hodowli" przeprowadziła dr hab. Aldona Kawęcka, prof. IZ – koordynator ds. ochrony owiec i kóz. Uczestnicy mogli zapoznać się z rasami rodzimymi kóz, a także kierunku użytkowania danej rasy i możliwości pozyskania dofinansowania. Kolejne szkolenie i pokaz korekcji racic przeprowadziła Agnieszka Ceranowska z Zagrody Walizerskiej. Pani Agnieszka szczegółowo omówiła sposób prawidłowego przeprowadzenia korekcji racic oraz zaprezentowała technikę poskramiania zwierząt.

Szkoleniu towarzyszył pokaz ponad 20 kóz z czterech hodowli w czterech zagrodach.

Wszystkie zwierzęta biorące udział w wydarzeniu posiadały świadectwa zdrowia wydane przez lekarzy weterynarii.

Wydarzenie zorganizowane było przede wszystkim dla rolników z niewielkich obszarowo gospodarstw, którzy mają ograniczone możliwości uzyskiwania dochodów. Są to gospodarstwa, które mogą w przyszłości rozszerzyć swoją działalność o chów i hodowlę małych przeżuwaczy.

Zorganizowane wydarzenie pod nazwą „Chów i hodowla małych przeżuwaczy” było niepowtarzalną okazją do zaprezentowania zarówno gatunków (i ras), jak i działalności, której podstawę stanowią małe przeżuwacze (na przykład agroturystyka, zagroda edukacyjna, alpako-lamo terapia, pozyskiwanie i przetwórstwo wełny, przetwórstwo mleka i tym podobne).

Mamy nadzieję, że wystawcy biorący udział w wydarzeniu będą inspiracją dla osób uczestniczących w szkoleniach i pokazach. Oprócz dużej dawki wiedzy, każdy uczestnik otrzymał od organizatorów ciepły posiłek. Grupę docelową stanowiło 40 osób.

Tekst: Anna Wojtkowiak, Dział Technologii Produkcji Rolniczej