„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
„Akademia żywienia krów mlecznych – wyzwania współczesnego producenta mleka”. Pierwsze szkolenie
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu rozpoczął cykl szkoleniowy dla hodowców i producentów bydła mlecznego z obszaru Wielkopolski pod nazwą „Akademia żywienia krów mlecznych – wyzwania współczesnego producenta mleka”.
Celem operacji jest transfer wiedzy z zakresu żywienia krów mlecznych ze środowiska naukowego do praktyki. Operacja wspiera przepływ branżowej i specjalistycznej wiedzy oraz informacji ułatwiających wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Wykłady merytoryczne - żywienie i rozród krów
Pierwsze spotkanie odbyło się 27 maja 2022 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Uczestnicy szkolenia mieli okazję wysłuchać czterech niezwykle interesujących wykładów, poruszających bardzo istotne dla hodowców zagadnienia, których znajomość jest niezbędna do osiągnięcia zadowalających wyników produkcyjnych w gospodarstwach rolnych. Stale obserwujemy dynamiczny rozwój dotyczący zarządzania stadem oraz żywienia krów mlecznych, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco śledzić nowe, pojawiające się innowacyjne rozwiązania. Udział w szkoleniu daje możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami a w następstwie przeniesienia ich do własnej hodowli.
Pierwszy, wprowadzający wykład pod tytułem „Wyzwania współczesnego producenta mleka” przeprowadził doktor inżynier Robert Mikuła, który jest opiekunem merytorycznych z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przedstawił problematykę, jaką będziemy zajmować się podczas cyklu szkoleniowego.
Anatomiczne, fizjologiczne i mikrobiologiczne podstawy żywienia krów mlecznych omówiła doktor inżynier Ewa Pruszyńska - Oszmałek. Dzięki jej wystąpieniu uczestnicy mieli okazję usystematyzowania wiedzy dotyczącej niezwykle skomplikowanego procesu trawienia jaki zachodzi u przeżuwaczy.
Żywienie krów mlecznych podczas laktacji to nie lada wyzwanie. Zbilansowanie odpowiedniej dawki pokarmowej z uwzględnieniem bazy paszowej z własnego gospodarstwa nie zawsze jest łatwe. Zagadnienie to przedstawił doktor inżynier Robert Mikuła. Słuchacze mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz własnych spostrzeżeń.
Ostatnim, jednak równie ważnym blokiem tematycznym poruszonym na pierwszym z czterech spotkań był rozród krów mlecznych. Odpowiednie zarządzanie rozrodem w stadzie krów mlecznych nadal stanowi wyzwanie.
Profesor doktor habilitowana Dorota Cieślak przybliżyła uczestnikom zagadnienie związane z embriotransferem (ET) czyli przenoszeniem zarodków oraz OPU (z języka angielskiego, ovum pick-up) – przyżyciową metodą pozyskiwania oocytów od najcenniejszych samic. OPU stosowane jest coraz częściej we wspomaganym rozrodzie zwierząt. Dzięki tej metodzie możliwe jest szybsze uzyskanie postępu genetycznego w stadzie.
Ostatnim gościem naszego szkolenia był doktor nauk weterynaryjnych Tomasz Pelec. To weterynarz - praktyk, który opowiedział o najczęściej popełnianych błędach oraz zaniedbaniach. Przedstawił nam jak prawidłowo zarządzać rozrodem w stadzie. Uświadomił uczestników ile pieniędzy można tracić przez nieprawidłowe prowadzenie rozrodu.
Spotkanie było bardzo owocne, uczestnicy zadawali wiele pytań, na które nasi fachowcy wyczerpująco odpowiadali. Kolejne spotkanie już 24 czerwca!