

Konferencja "Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych"
Podsumowano projekt polegających na przeprowadzeniu demonstracji w gospodarstwach specjalizujących się w chowie i hodowli bydła mięsnego, jednocześnie będących pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
W dniach 27-28 lutego 2025 roku w Falentach pod Warszawą, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – lider konsorcjum zorganizował konferencję podsumowującą realizację projektu. Przedmiotowe demonstracje były organizowane w gospodarstwach specjalizujących się w chowie i hodowli bydła mięsnego, będących pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Operacja była realizowana przez CDR w Brwinowie w ramach umowy konsorcjum z Instytutem Zootechniki w Balicach, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz szesnastoma wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. W całej Polsce w demonstracjach wzięło udział prawie trzy tysiące uczestników, z których aż trzystu pochodziło z województwa wielkopolskiego.
Głównym celem realizowanych demonstracji w woj. wielkopolskim była poprawa efektywności zarządzania stadem bydła mięsnego poprzez implementację inteligentnego, bezstresowego, zdalnego monitorowania zmian masy ciała bydła – CalmScale.
Demonstracje z udziałem wielkopolskich rolników odbywały się w trzech gospodarstwach:
1. Przedsiębiorstwie Rolno-Hodowlanym „Gałopol” Sp. z o.o., znajdującym się w Gałowie przy ul. Wierzbowej 10, 64-500 Szamotuły.
- Opiekunem naukowym demonstracji z ramienia SGGW był dr Grzegorz Grotkowski.
2. Gospodarstwie Rolnym Wełnica-Miaty Marcina Krzewińskiego, znajdującym się w miejscowości Miaty 1, 62-240 Trzemeszno.
- Opiekunem naukowym demonstracji z ramienia SGGW był dr Marek Balcerak.
3. Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare Sp. z o.o. Zakład Rolny w Gołanicach, znajdującym się przy ul. Parkowej 11, 64-117 Krzycko Małe oraz Zakład Rolny Święciechowa, ul. Lasocicka 9, 64-115 Święciechowa.
- Opiekunem naukowym demonstracji z ramienia SGGW był profesor SGGW dr hab. Marcin Gołębiewski.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wraz z partnerami konsorcjum, tj. WODR w Poznaniu oraz SGGW w Warszawie zrealizowało także film instruktażowo - dydaktyczny prezentujący temat demonstracji, która odbyła się w Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare Sp. z o.o., które było jednym z trzech gospodarstw rolnych biorących udział w projekcie w woj. wielkopolskim. Relację z przeprowadzonych demonstracji w Przedsiębiorsto Stare Długie Stare Sp. z o.o. można było zobaczyć również w TVP1 w programie Agrobiznes, w odcinku wyemitowanym 28 sierpnia 2024 roku. Zapraszamy do obejrzenia felietonu kliknij TUTAJ
Uczestnikami konferencji w Falentach byli przede wszystkim rolnicy, właścicie gospodarstw biorących udział w demonstracjach, ale również osoby odwiedzające gospodarstwa rolne, w których odbywały się demonstracje oraz doradcy zaangażowani w realizację i rozliczenie projektu.
Dzięki szerokiemu audytorium zaproszonych gości reprezentujących sektor rolny, doradztwo oraz świat nauki, konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń, zarówno tych związanych z realizowanymi demonstracjami, jak i systemami chowu i hodowli stosowanymi w gospodarstwach.
Konferencję otworzyła Edyta Wieczorkiewicz-Dudek, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy, MRiRW oraz Mirosław Drygas, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W konferencji udział wziął również Adam Nowak, podsekretarz stanu w MRiRW.

Następnie, profesor SGGW w Warszawie Marcin Gołębiewski wraz z profesorem Instytutu Zootechniki – PIB w Balicach Piotrem Wójcikiem omówili zrealizowane demonstracje i wnioski z nich płynące.
Wyniki uzyskane z poszczególnych gospodarstw omówione zostały podczas dwóch paneli tematycznych. W panelu „A” wyniki przeprowadzanych demonstracji z zakresu poprawy efektywności zarządzania stadem bydła mięsnego poprzez implementację inteligentnego, bezstresowego, zdalnego monitorowania zmian masy ciała bydła – CalmScale omówili prof. Marcin Gołębiewski, dr inż. Jan Ślósarz oraz dr inż. Marek Balcerak z SGGW w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia filmu z przeprowadzonych demonstracji, kliknij w link TUTAJ
Z kolei w panelu „B” wyniki w zakresie racjonalnej hodowli bydła mięsnego w aspekcie niedoborów paszowych i wodnych w sezonie pastwiskowym oraz racjonalnej gospodarki pastwiskami w aspekcie występowania okresowych suszy i niedoborów paszy, wyniki i rekomendacje przedstawili prof. Piotr Wójcik, dr inż. Grzegorz Skrzyński oraz dr inż. Bartosz Szymik z IZ-PIB w Balicach.
W drugim dniu konferencji poruszane zostały zagadnienia związane z barierami i atutami polskiej hodowli bydła ras mięsnych, o których opowiadali dr inż. Marek Balcerak z SGGW w Warszawie oraz dr inż. Grzegorz Skrzyński z IŻ-PIB w Balicach.
Kolejnym poruszanym podczas konferencji aspektem, był marketing i promocja produktów mięsa wołowego o których roli mówił dr inż. Bartosz Szymik z IŻ-PIB w Balicach. Z kolei o perspektywach rozwoju rynku mięsa wołowego w Polsce na tle rynku światowego mówiły dr inż. Agata Karpowicz oraz prof. Kamila Puppel z IZ-PIB w Balicach. Konferencję podsumował prof. Marcin Gołębiewski z SGGW, który omówił światowe trendy w technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych.



Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano także na temat planów w zakresie realizacji podobnych projektów w przyszłości.
Realizację projektu można spuentować za pomocą słów wybitnego polskiego naukowca Mikołaja Kopernika: „Krytyka jest mało użyteczna i nieowocna i zarozumialcem jest ten, kto woli raczej odgrywać rolę złośliwego krytyka niż twórcy”, dlatego serdecznie dziękujemy zarówno właścicielom gospodarstw rolnych za możliwość przeprowadzenia demonstracji, jak i wszystkim osobom, które aktywnie w nich uczestniczyły.
Dzięki Państwa zaangażowaniu, możliwe było przetestowanie innowacyjnych rozwiązań, które mamy nadzieję w niedalekiej przyszłości przyczynią się do usprawnienia procesu pomiaru przyrostów masy ciała u bydła opasowego.
Tekst: Wioleta Barczak, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej WODR
Zdjęcia: Michał Głombicki, starszy specjalista ds. produkcji roślinnej WODR