Demonstracje nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych
W dniach 24-26 października 2023 roku odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych cykli demonstracji w ramach operacji pod nazwą: „Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”.
Operacja realizowana jest w ramach Konsorcjum wraz z Instytutem Zootechniki w Balicach, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz szesnastoma Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Operacja ma na celu promowanie i upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk i innowacji w zakresie chowu i hodowli bydła ras mięsnych.
Operacja polega na:
- założeniu obiektów demonstracyjnych w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę bydła ras mięsnych pozostających pod kontrolą użytkowości mięsnej i prowadzenia w tych obiektach działalności zgodnie z instrukcją;
- przeprowadzeniu demonstracji w obiektach demonstracyjnych;
- organizacji konferencji.
Każda demonstracja uwzględnia odpowiedni dobór ras, zasady żywienia i utrzymania zwierząt, zabiegi pielęgnacyjne, wymogi dotyczące dobrostanu, zasady bioasekuracji gospodarstw i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt, elementy rolnictwa precyzyjnego oraz zarządzania stadem i gospodarstwem. Uczestnikami demonstracji będą rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy operacji typu „Premie dla młodych rolników”, w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Głównym założeniem demonstracji było powstanie 41 obiektów demonstracyjnych rozlokowanych w całej Polsce. Do gospodarstw rolnych dostarczono wagi z systemem CALMSCALE – inteligentnego, bezstresowego systemu monitoringu zmian masy ciała bydła.
Łączna liczba uczestników demonstracji wynosi 2825 osób, w tym 300 osób z Wielkopolski. W Wielkopolsce demonstracje przeprowadzane są w trzech gospodarstwach rolnych:
- Przedsiębiorstwie Rolno-Hodowlanym „Gałopol”, znajdującym się w Gałowie przy ulicy Wierzbowej 10, 64-500 Szamotuły. Opiekunem gospodarstwa z ramienia WODR jest: Janusz Brodzik Opiekunami naukowymi demonstracji z ramienia SGGW są: dr Aleksandra Kalińska i dr Piotr Kostusiak;
- Gospodarstwie Rolnym Wełnica-Miaty Marcina Krzewińskiego, znajdującym się w Miaty 1, 62-240 Trzemeszno Opiekunem gospodarstwa z ramienia WODR jest: Mirosława Suchorska Opiekunami naukowymi demonstracji z ramienia SGGW są: dr Marek Balcerak, dr Jan Ślósarz;
- Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare. Zakład Rolny w Gołanicach, znajdującym się przy ulicy Parkowej 11, 64-117 Krzycko Małe oraz Zakład Rolny Święciechowa, ul. Lasocicka 9, 64-115 Święciechowa Opiekunem gospodarstwa z ramienia WODR jest: Marek Kmiećkowiak Opiekunami naukowymi demonstracji z ramienia SGGW jest: dr Marcin Gołębiewski.
Kolejne demonstracje w tych gospodarstwach zaplanowane są na 23-25 stycznia 2024 roku. oraz 23-25 kwietnia 2024 roku. Realizacja operacji w całej Polsce potrwa do końca czerwca 2025 roku.