Na białym tle, od lewej widoczne są logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Mężczyzna przemawia przez mikrofon, za jego plecami jest ekran z wyświetloną prezentacją. Przed nim siedzą słuchacze widziani od tyłu.

Sprawozdanie z konferencji powyjazdowej w ramach projektu: „Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny”

W dniach 13 i 14 października 2022 roku na Podlasiu odbyła się konferencja podsumowująca dwa wyjazdy studyjne: do województwa wielkopolskiego dla 50 rolników z Podlasia, Warmii i Mazur oraz do województwa podlaskiego dla 50 rolników z Kujaw i Wielkopolski.

W konferencji wzięli udział rolnicy, czyli uczestnicy wyjazdów, będący kluczowymi członkami operacji, a także wielu zaproszonych gości reprezentujących podmioty i instytucje zajmujące się szeroko pojętym wsparciem sektora rolnego, w tym przede wszystkim integracją oraz sektorem wołowiny: doradcy, reprezentanci nauki, samorządu terytorialnego, organizacji producenckich oraz branżowych, inni rolnicy zainteresowani tematem oraz przedstawiciele mediów.

Wykłady i panele dyskusyjne

Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaproszonych gości powitał Wojciech Mojkowski, dyrektor PODR, który w swoim przemówieniu pokrótce omówił obszary działalności Ośrodka oraz skupił się na funkcjonowaniu gospodarstw rolnych o profilu zwierzęcym na terenie Podlasia. Następnie koordynatorzy regionalni z województw biorących udział w wyjeździe dokonali prezentacji potencjału poszczególnych województw, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji bydła mięsnego i potencjału rynków wołowiny, a także omawiając zrealizowane wyjazdy studyjne z perspektywy każdego województwa. Dalej uczestnicy wysłuchali wygłoszonego przez eksperta wykładu pod nazwą „Integracja pozioma rolnictwa”. Było to podstawą do ożywionej dyskusji podczas panelu. Kolejny wykład dotyczył tematu „Łańcuch produkcji żywności wysokiej jakości ze szczególnym uwzględnieniem wołowiny”.

W sali siedzi duża widownia. Przed nią stoi mężczyzna w garniturze i przemawia.

Po zakończeniu wykładu rozpoczęły się gorące dyskusje na temat projektu i oczekiwań z nim związanych. Zwrócono uwagę, że wyjazdy studyjne umożliwiły wymianę doświadczeń rolników z odmiennych województw oraz poszerzenie kontaktów i ich wykorzystanie w zakresie handlu wołowiną. Rozmówcy uznali za niezbędne wzmocnienie pozycji rolników poprzez bezpośredni zakup młodego bydła u hodowców, zamiast poprzez pośredników, których należy wyeliminować zarówno z etapu transferu bydła, jak i z etapu sprzedaży dorosłych sztuk. Skutkiem tego będzie ograniczenie strat bydła, powstałych w wyniku zbyt długiego transportu oraz tworzenie powiązań handlowych pomiędzy rolnikami, dających możliwość integracji branżowej.

W podsumowaniu konferencji zwrócono uwagę między innymi na konieczność dążenia do wzrostu spożycia wołowiny, by móc w przyszłości stworzyć krajowy rynek zbytu oraz konieczność działania na rzecz skrócenia łańcucha produkcji do dwóch niezbędnych uczestników: producenta i konsumenta.

Drugi dzień konferencji odbył się w Centrum Wystawienniczo-Targowym w Sokołach. Na początku głos zabrał dyrektor Wojciech Mojkowski, omawiając obszary działalności Podlaskiego ODR i funkcjonowania doradztwa rolniczego ze szczególnym uwzględnieniem produkcji wołowiny. Następnie przemawiał goszczący na konferencji Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który pokrótce omówił kwestię wsparcia udzielanego polskiemu rolnictwu hodowlanemu przez instytucje państwowe.

W sali stoi mężczyzna w garniturze i przemawia do mikrofonu. Za jego plecami widać ekran z wyświetloną prezentacją. Przed nim widać głowy kilku słuchaczy.

Pierwszy wykład dotyczył technologii produkcji bydła i jej optymalizacji. W następującym po wykładzie panelu dyskusyjnym, zaproszeni eksperci, wśród których było między innymi dwóch lokalnych lekarzy weterynarii oraz ekspert do spraw żywienia bydła, poruszyli zagadnienia związane z produkcją cieląt wysokiej jakości, ich żywienia, leczenia oraz nabywania odporności, mającej szczególne znaczenie w przypadku sprzedaży młodego bydła do dalszego chowu. Następnie omówiono kwestię skrócenia łańcucha dostaw, dzięki czemu istnieje możliwość wzrostu zysków ze sprzedaży cieląt przez rolników oraz poprawę jakości cieląt kupowanych przez hodowców bydła mięsnego.

Kolejnym tematem było wytwarzanie produktów certyfikowanych ze szczególnym uwzględnieniem wyrobów mlecznych i wołowiny. Wystąpienie dotyczyło rynku agro – rynku krajowego i przyczyn niskiego spożycia wołowiny w Polsce. Panel dyskusyjny objął tematykę dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości na wsi i budowy wzajemnego zaufania wśród rolników i wytwórców. Poruszono również bardzo istotne tematy związane z transformacją energetyczną oraz funkcjonowaniem rynku nawozów sztucznych, mające istotny wpływ na ekonomiczne funkcjonowanie rolniczych gospodarstw hodowlanych w Polsce.

Na koniec odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i koordynatorów regionalnych, będący podsumowaniem konferencji oraz obu zrealizowanych w ramach operacji wyjazdów studyjnych.

Pierwszym miarodajnym efektem operacji i podsumowującej jej konferencji jest zaplanowana na początek listopada pozaprojektowa wizyta handlowa rolników z Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego u grupy rolników z Podlasia, która może już zaowocować pierwszymi transakcjami handlowymi. Oznacza to, że zaplanowane rezultaty projektu pojawią się już w jego trakcie.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska