„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Partner Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) informuje, o realizacji operacji pod nazwą: „Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny”.
Partner KSOW: Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Realizacja operacji rozpoczyna się w dniu 01 kwietnia 2022 roku i kończy się w dniu 31 października 2023 roku.
Celem operacji jest przeprowadzenie serii wyjazdów studyjnych i konferencji, które zaowocują podniesieniem wiedzy uczestników w zakresie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, sytuacji rolników w łańcuchu produkcji, rozwinięcia świadomości w zakresie korzyści ze współpracy rolników w rozmaitych formach prowadzących do rozwoju integracji poziomej a następnie pionowej w rolnictwie, a także przedstawienia dobrych praktyk dotyczących przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Ma to doprowadzić do nawiązania i wypracowania w pierwszym roku oraz utrwalenia i rozwinięcia w drugim roku bezpośrednich, opartych na wzajemnym zaufaniu relacji handlowych w zintegrowanej strukturze pomiędzy rolnikami na etapie kupna-sprzedaży młodego bydła.
Formy realizacji operacji: W ramach operacji zorganizowane zostaną cztery wyjazdy studyjne oraz dwie konferencje (dwa wyjazdy i jedna konferencja w każdym roku realizacji operacji).
Wyjazdy mają na celu nawiązanie bezpośrednich relacji pomiędzy rolnikami z województw: podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego – tradycyjnymi i dominującymi dostawcami młodego bydła (cielęta i odsady ras mlecznych, ras mięsnych oraz mieszańce) a rolnikami z województw kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskie zajmującymi się opasem bydła rzeźnego a następnie utrwalanie tych relacji i nawiązywanie bezpośrednich kontaktów handlowych, aby ograniczyć rolę pośredników na tym etapie łańcucha produkcji.
Kolejne spotkania mają na celu zacieśnienie współpracy i dalszy wzrost wzajemnego zaufania w ramach nowego modelu biznesowego, który prowadzić będzie do optymalizacji łańcucha produkcji wołowiny, rozszerzania procesu integracji i poprawy pozycji konkurencyjnej bezpośrednio współpracujących ze sobą rolników oraz wspólnego wdrażania optymalnych warunków utrzymywania, przygotowywania zwierząt do dalszego opasu i poprawy efektywności produkcji.
Konferencje mają na celu wymianę i upowszechnianie wiedzy oraz doświadczeń a także dobrych praktyk wypracowanych w ramach operacji.
Grupa docelowa: Operacja w zakresie wyjazdów studyjnych skierowana jest do 100 rolników z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
W zakresie konferencji operacja skierowana jest do 140 osób: 100 rolników – kluczowych uczestników operacji, którzy wezmą udział w wyjazdach studyjnych oraz zaproszonych gości reprezentujących podmioty i instytucje zajmujące się szeroko pojętym wsparciem sektora rolnego w tym przede wszystkim integracją oraz sektorem wołowiny: doradców, reprezentantów nauki, samorządu terytorialnego, organizacji producenckich oraz branżowych, szeroko pojętych instytucji wsparcia rolnictwa, innych rolników zainteresowanych tematem oraz przedstawicieli mediów.
Przewidywane efekty: Efektem operacji będzie podniesienie wiedzy grupy docelowej (uczestników zarówno wyjazdów studyjnych jak i konferencji) oraz zapoznanie się przez nich z dobrymi praktykami w zakresie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, sytuacją rolników w łańcuchu produkcji i możliwościami jej poprawy. Rozwinięta zostanie wiedza i świadomość w zakresie korzyści ze współpracy rolników oraz integracji w rolnictwie. Ma to doprowadzić do nawiązania i wypracowania w pierwszym roku oraz utrwalenia i rozwinięcia w drugim roku bezpośrednich, opartych na wzajemnym zaufaniu relacji handlowych w zintegrowanej strukturze pomiędzy rolnikami na etapie kupna-sprzedaży młodego bydła.
Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska.