Sygnalizacja agrofagów w ramach platformy doradczej eDWIN
Integrowana Ochrona Roślin to sposób ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi polegający na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.
Od 1 stycznia 2014 roku wprowadzono obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin. Do przestrzegania i stosowania zobligowani są wszyscy profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin.
Obserwacje agrofagów w ramach platformy eDWIN
Prowadzenie ochrony przed organizmami szkodliwymi powinno być poprzedzone monitorowaniem występowania tych organizmów i powinno uwzględniać aktualną wiedzę z zakresu ochrony roślin.
Obserwacje agrofagów prowadzone w ramach testów nad platformą eDWIN pozwoliły na przekazywanie informacji pozyskanych z lustracji poprzez aplikacje mobilną i platformę sygnalizacji agrofagów. Identyfikacja patogenów występujących na lustrowanych roślinach i symptomów chorobowych lub śladów żerowania umożliwiły wczesne reagowanie na pojawiające się agrofagi.
Obserwacje prowadzone były na polach rolników i na poletkach demonstracyjnych. Monitoringiem objęto uprawy pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. W kolejnym sezonie wegetacyjnym poszerzono sygnalizacje o plantacje z uprawą buraka cukrowego, kukurydzę, ziemniaka, grochu i zbóż takich jak pszenica jara, pszenżyto ozime i żyto ozime.
Na plantacjach identyfikowano następujące patogeny i szkodniki:
1. Burak cukrowy
- Szkodniki – mszyca trzmielinowo-burakowa, rolnice, śmietka ćwiklanka.
- Choroby – chwościk buraka.
2. Kukurydza
- Szkodniki – mszyce, omacnica prosowianka, ploniarka zbożówka, stonka kukurydziana.
3. Rzepak ozimy
- Szkodniki – chowacz brukwiaczek, czterozębny i podobnik, pchełki ziemne, słodyszek rzepakowy, śmietka kapuściana.
- Choroby – czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, sucha zgnilizna kapustnych.
4. Ziemniak
- Szkodniki – mszyce, pchełki ziemne, rolnice, stonka ziemniaczana.
- Choroby – zaraza ziemniaka.
5. Pszenica jara i ozima
- Szkodniki – skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka.
- Choroby – brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta, septoriozy.
6. Pszenżyto ozime
- Szkodniki – skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka.
- Choroby – brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septoriozy.
7. Żyto ozime
- Szkodniki – skrzypionki, mszyce, ploniarka zbożówka.
- Choroby – brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septoriozy.
8. Groch
- Szkodniki – mszyce, oprzędziki.
Doradcy prowadzący obserwacje zostali wyposażeni w podstawowe narzędzia ułatwiające monitorowanie występowania agrofagów na plantacjach. Były to: naczynia żółte, czerpaki entomologiczne, lupy, tablice lepowe, pułapki feromonowe, pojemniki na owady.
Lustrację agrofagów prowadzono zgodnie z metodykami opracowanymi dla poszczególnych agrofagów przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Dane o występowaniu szkodliwych organizmów publikowane są na stronie internetowej systemu, zintegrowanym z Platformą sygnalizacji agrofagów.