Pellet – alternatywne i ekologiczne źródło ciepła w domu
Przez niepewną sytuację energetyczną coraz chętniej korzystamy z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), aby być bardziej niezależnym od paliw kopalnych. Bardzo popularnym wyborem jest pellet, czyli to rodzaj biomasy stałej.
Coraz częściej przy wymianie ogrzewania stawiamy na kotły na pellet. Jest on jednym z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opału. Podczas jego spalania dochodzi do emisji bardzo niewielkiej ilości substancji smolistych, co ma duże znaczenie dla środowiska.
Z czego powstaje pellet?
Pellet powstaje z trocin, wiórów i innych odpadów drzewnych. Do jego produkcji wykorzystuje się surowiec odpadowy z tartaków, stolarni lub zakładów drzewnych. Trociny nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych czy mineralnych. Surowiec, który będzie poddawany procesowi peletowania musi spełniać warunki takie jak:
- wilgotność materiału około 8-13%,
- granulacja substratu nie może przekraczać wielkości 3mm,
- spoistość niektórych surowców wymaga mieszania ich z klejami naturalnymi poprawiającymi te właściwości.
Proces produkcji pelletu, czyli biomasy stałej dzieli się na 3 podstawowe etapy:
- suszenie,
- mielenie,
- prasowanie.
Kotły na pellet
Nowoczesne kotły na pellet gwarantują ekologiczne ogrzewanie domu. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać kocioł, wtedy mamy gwarancje odpowiedniego spalania pelletu. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów kotłów i każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Obecnie kotły na pellet, dzięki nowoczesnym technologiom, nie tylko są przystępne cenowo, ale są również praktycznym rozwiązaniem grzewczym. Kotły na pellet są czystsze, wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Do produkcji pelletu wykorzystywane jest drzewo iglaste oraz liściaste. Piec do pelletu przyjmie każdy rodzaj drewna.
Doskonała jakość pelletu jest niezbędna do uzyskania stałego i optymalnego procesu ogrzewania w piecu do pelletu. Powinniśmy wybrać paliwo o odpowiedniej jakości, najlepiej pasujące do instalacji.
Niedostosowane, nieprzemyślane wybory mogą nie tylko doprowadzić do utraty wydajności, ale mogą również zakłócić proces spalania i lub skomplikować konserwację pieca do pelletu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych kotłów na pellet i pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ stosowane tolerancje są znacznie niższe niż w przypadku kotłów o większej wydajności.
Rozwiązanie przyjazne dla środowiska
Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów na pellet. W ofercie sklepów dostępne są modele, które są wielofunkcyjne i można w nich spalać zarówno pellet, jak i ekogroszek. Najpopularniejsze modele kotłów na pellet to te z automatycznymi palnikami. Piec do pelletu posiada również zbiornik na paliwo oraz pełną automatykę.
Droższe modele można sterować zdalnie, na przykład za pomocą WIFI. Podczas zakupu można postawić na tańszą opcję, kocioł na pellet jednofunkcyjny. Do nich należy dokupić zasobnik. Moc kotłów zależy od naszego zapotrzebowania na ciepło. Nie warto kupować kotła na pellet o zbyt wysokiej mocy, jest to niepotrzebny wydatek. Kotły na pellet posiadają często automatyczną zapalarkę.
Obecnie kotły na pellet są przyjaznym dla środowiska i wydajnym rozwiązaniem do ogrzewania domu. Jedną z głównych zalet oferowanych przez piece na pellet jest to, że właściciele domów nie są już zależni od ceny energii elektrycznej, gazu lub oleju, aby ogrzać swoje domy. Drewno to zrównoważone, odnawialne źródło energii. Ponadto piece na pellet emitują znacznie mniej zanieczyszczeń.
Sposoby wykorzystania pelletu
Pellet oprócz powszechnego zastosowania grzewczego można wykorzystać również w inny sposób, na przykład jako wyściółka dla zwierząt hodowlanych i domowych.
Natomiast powstały w wyniku spalania pelletu popiół można wykorzystać w ogrodzie. Z 1 tony pelletu pozostaje od 3 do 5 kilogramów popiołu. Jest to bogaty w naturalne składniki nawóz, który można z powodzeniem zastosować w ogródku bez obaw o rośliny. To w 100% naturalny nawóz.