Łąka kwietna zamiast trawnika
W wielu regionach i siedliskach odnotowuje się masowe spadki różnorodności biologicznej i biomasy owadów. Na terenach miejskich tworzenie łąk z rodzimych gatunków dzikich kwiatów jest jednym z ostatnio wprowadzanych rozwiązań tego problemu, również ze względu na obniżanie kosztów utrzymania miejskich terenów zielonych.
W środowisku miejskim, zakładanie wieloletnich łąk kwietnych w miejsce często koszonych trawników jest jednym z najważniejszych działań mających na celu promowania rodzimej flory i wzbogacanie różnorodności biologicznej. Oprócz tego stanowią one obszar kompensacji i wartościowy element krajobrazu - poprawiają wilgotności gleby i jej właściwości.
Wymagania łąki
Łąki kwietne dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach i nie mają dużych wymagań. Warto wiedzieć, które gatunki kwiatów będą dobrze rosły w określonych miejscach.
Na obszarach o wyższej wilgotności warto posiać: bodziszek łąkowy, koniczynę białoróżową, firletkę poszarpaną, krwawnicę pospolitą, miętę polną, niezapominajkę błotną, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, złocień właściwy, żywokost lekarski.
Na średnio wilgotnych łąkach najlepiej urosną: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty, wyka kosmata.
Natomiast w suchych miejscach warto postawić na: dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzanka, gipsówka, rogownica polna czy szałwia łąkowa.
Warto sięgać po mieszanki atrakcyjne dla owadów zapylających (koniczyna łąkowa, chabry i tak dalej), gatunki przystosowane do warunków środowiskowych (gatunki rodzime) oraz gatunki roślin znoszące wielokrotne koszenie.
Należy pamietać o unikaniu stosowania gatunków inwazyjnych!
Zalety pasów kwietnych:
- oszczędność ekonomiczna (nie trzeba ich kosić, nawozić i podlewać),
- to świetne miejsce schronienia/rozrodu i źródło pokarmu (nektar, pyłek, wydzieliny roślinne) dla wielu gatunków,
- zatrzymują wody opadowe i hamują szybki spływ powierzchniowy,
- zapobiegają utracie próchnicy z gleby, wpływając pozytywnie na jej powstawanie,
- zwiększona różnorodność biologiczna wpływa dodatnio także na inne grupy zwierząt, między innymi płazy, gady, ptaki.
Istnieją jednak możliwości ograniczenia pasów łąk kwietnych, takie jak rozprzestrzenianie się gatunków obcych/inwazyjnych, uszkodzenia przymrozkowe. Roślinność pasów kwietnych może być również żywicielem pośrednim wielu chorób roślin.