Woda opadowa spływa z dachu

Czas na deszczówkę

Brak odpowiedniego nawodnienia w poszczególnych fazach wzrostu roślin, skutkuje bardzo małymi plonami. Poszukując szeregu rozwiązań, aby temu zapobiec, warto spróbować wykorzystać w tym celu wodę opadową.

Susza doskwiera gospodarstwom rolnym i sadom już nie tylko latem, wpływając na ich produkcję, ale całoroczne koszty związane z wodą na potrzeby codziennego funkcjonowania obejścia sprawiają, że zbieranie wód opadowych staje się koniecznością i rozwiązaniem dostępnym dla każdego.

Dlatego gospodarstwa coraz chętniej zaopatrują się w zbiorniki na deszczówkę. Zbieranie i gromadzenie wody opadowej nie wymaga istotnych nakładów finansowych. Posiadając odpowiednio duży zbiornik można znacząco odciążyć budżet domowy, wykorzystując do podlewania ogrodu, trawnika, czy innych upraw wodę deszczową zamiast wodociągowej. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy, gdy dostęp do wody jest ograniczony.

Beczkę powinien mieć każdy

Systemy nawadniania kroplowego mogą być zasilane wodą deszczową, co pozwala na precyzyjne dostarczanie wody do korzeni roślin, minimalizując straty wody. Wystarczy odpowiednia beczka, do której skierowana zostaje rynna spustowa systemu orynnowania budynku. Przy wyborze beczki warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Powinna ona być wykonana z wytrzymałych materiałów oraz odporna na działanie czynników atmosferycznych. Ważne jest również to, aby była wygodna w użytkowaniu.

Wyposażenie beczki jest też bardzo istotne, aby ułatwić zbieranie deszczówki. Dobrze jeśli posiada kranik, złączki oraz zbieracz wody z filtrem. Woda spływająca z rynny spustowej nie jest idealnie czysta. Dzięki wyposażeniu zbiornika w odpowiedni filtr można ją pozbawić zanieczyszczeń, ale to nie znaczy, że woda jest zdatna do picia. Niestety nie ma pewności co do jakości wody deszczowej, czy została pozbawiona również drobnoustrojów. Należałoby taką wodę badać pod tym kątem.

Zbiornik podziemny i spokój na lata

Deszczówkę można zbierać do otwartych zbiorników oraz podziemnych, co daje nam różne możliwości jej zastosowania. Podziemne zbiorniki warto wyposażyć w odpowiedni system pomp i filtrów. W przypadku podziemnych zbiorników warto zaprojektować odpowiedni system rozprowadzania wody deszczowej. Można go połączyć z domową instalacją wodną. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty, woda znajdująca się w zbiorniku musi zostać wypompowana z niego i pod ciśnieniem doprowadzona do instalacji w budynku.

Deszczówka w kranie

Najważniejszym elementem systemu gospodarowania deszczówką bez którego by nie działał jest urządzenie pompowe. Dzięki niemu zapewniony jest odpowiedni dopływ wody. Wykorzystując deszczówkę wewnątrz budynku warto pomyśleć o centrali deszczowej, która jest zbudowana z pompy, podręcznego zbiornika na wodę wodociągową oraz z automatyki pozwalającej na bezawaryjne i doskonałe funkcjonowanie instalacji wodnej w budynku. W przypadku braku opadów, co za tym idzie wyczerpania zasobów wody deszczowej w zbiorniku, centrala samoczynnie przełącza się na wodę wodociągową. Gdy w budynku jest wykonane odpowiednie połączenie instalacji wodnej, deszczówka może zostać wykorzystana do spłukiwania wody w toalecie. Dzięki temu taka deszczówka może być również wykorzystana do mycia, czy kąpieli.

Codzienne użycie wody z opadów

Przefiltrowana woda opadowa działa kojąco na skórę i włosy. Deszczówka jest pozbawiona wapnia i doskonale nadaje się do prania. Nie wpływa tak bardzo na działanie pralek oraz pozwala na zmniejszenie ilości zużywanych środków piorących, które lepiej rozpuszczają się w miękkiej wodzie. Wody opadowe idealnie nadają się do mycia samochodów, maszyn rolniczych takich jak traktory, kombajny, czy innych narzędzi i sprzętów gospodarstwa domowego. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić nie wykorzystując do tych celów wody wodociągowej.

Niezależność też jest w cenie

Stosując system zagospodarowania wodą deszczową można stać się w jakimś stopniu niezależnym od dostawcy wody. W sytuacji suszy niektórzy z dostawców wydają zakazy podlewania ogrodów. Posiadając instalację deszczową można wtedy sobie bardzo pomóc, gdy okres ten przypada na czas wegetacji roślin. W przyszłości zbieranie deszczówki może być najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za wodę wodociągową, której ceny mogą znacząco wzrosnąć ze względu na niskie stany wód gruntowych oraz małe opady roczne. Opłaca się ponieść dodatkowe koszty związane z wykonaniem instalacji wody deszczowej, aby po jakimś czasie odnieść korzyści z tego wynikające. Dodatkowo służy jako alternatywa w przypadku awarii sieci wodociągowej.

W przyszłości zbieranie deszczówki może być najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za wodę wodociągową, której ceny mogą znacząco wzrosnąć ze względu na niskie stany wód gruntowych oraz małe opady roczne a także zmniejszenie wpływu gospodarstwa na środowisko. Gdzie jest to kluczowy element zrównoważonego rolnictwa, który może przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania wodą w przyszłości.

Tekst: Magdalena Sowizdrzał, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w powiecie ostrzeszowskim

Zdjęcie: Pexels