Widok na zabudowania gospodarstwa

Zachować pamięć o wielkopolskiej wsi

Z Radiem Poznań pojechaliśmy do Górki Duchownej, aby przekonać się jak wyjątkowa może być zagroda edukacyjna i jak ciekawa może być lekcja historii dla najmłodszych.

Zagroda edukacyjna Agnieszki i Zdzisława Kamieniarz położona jest w malowniczej wsi Górka Duchowna nieopodal Lipna, w powiecie leszczyńskim. To miejsce ma niezwykle ciekawą, ale również momentami burzliwą historię. Na polach okalających gospodarstwo do dzisiaj znajdowane są podczas żniw żeliwne kule armatnie z czasów powstań, a do pobliskiego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia pielgrzymują licznie wierni. W miejscowym domu parafialnym ostatnie miesiące swojego życia w 1871 roku spędził bł. Edmund Bojanowski, twórca ochronek wiejskich na ziemiach polskich, działacz charytatywny i społeczny, założyciel zgromadzenia zakonnego Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Sama zagroda edukacyjna położona jest na skraju wsi z pięknym widokiem na wieżę kościoła, której centralną budowlą jest zabytkowy dom z dwiema oborami z zabudowaniami gospodarczymi. Sam dom przypomina domostwa położone w parkach etnograficznych i skansenach. Otoczony pięknym kamiennym murem z ozdobnymi bramami często staje się plenerem ślubnych sesji fotograficznych.

Zabudowania zostały wzniesione w 1895 roku przez Franciszka i Wojciecha Kaczmarków, przodków obecnego gospodarza Zdzisława Kamieniarza. Historię miejsca opowiadają zdjęcia i dokumenty w ramkach zawieszone w tematycznych izbach oraz budzące wspomnienia z dzieciństwa przedmioty i narzędzia gospodarskie wypełniające izby, spiżarnię, kuchnię. Zwiedzanie domu, obejścia i gospodarstwa wycieczki – przeważnie dzieci z wielkopolskich szkół – rozpoczynają od zagrzebania ziemniaków w ognisku lub specjalnie przygotowanym parowniku. Przy ognisku zaczyna się bowiem ich przygoda kończy. Poznają piękną historie wsi, zwyczaje panujące w gospodarstwie i na polu, uczą się jej doświadczając, nie wyłącznie z książek i opowieści dziadków i rodziców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji nagranej i wyemitowanej w Radiu Poznań. Dostępna jest pod linkiem: www.radiopoznan.fm

Tekst i zdjęcia: Maciej Zimnicki, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR