Współpraca z gospodarstwami demonstracyjnymi na terenie powiatu jarocińskiego
Na terenie powiatu jarocińskiego znajdują się dwa gospodarstwa demonstracyjne, które należą do Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Współpraca z nimi trwa już wiele lat, a sami rolnicy są profesjonalistami w swoim fachu i laureatami nagród rolniczych.
Gospodarstwo pana Grzegorza Łuczaka jest położone w miejscowości Poręba, w gminie Jaraczewo. Powierzchnia gospodarstwa to 99 hektarów gruntów z przewagą klas III i IV, charakteryzujących się dobrym rozłogiem o profilu produkcji roślinnej. Kierunek produkcji nastawiony jest głównie na produkcję rzepaku, zbóż i kukurydzy. Dla prawidłowego zmianowania stosowane są rośliny okopowe oraz poplony. Innowacyjnością w gospodarstwie jest uproszczona metoda uprawy na zasadzie systemu bezorkowego - siew roślin w mulcz.
Dzięki zainstalowaniu w gospodarstwie stacji meteorologicznej, wykorzystywana jest możliwość przewidywania wystąpienia patogenów na danym terenie o określonym czasie. Sprzyja to stosowaniu podstawy integrowanej ochrony roślin. Gospodarz, kierując się posiadaną bogatą wiedzą i doświadczeniem, uzyskuje z produkcji ponadprzeciętne plony. Dobrze prosperujące gospodarstwo przyciąga do siebie różnego rodzaju firmy, które prowadzą na polach doświadczenia oraz wydarzenia, takie jak Dni Pola. W gospodarstwie duża uwaga przywiązywana jest do przestrzegania warunków ochrony środowiska i przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Pan Grzegorz Łuczak ma również sukcesy na koncie. W 2001 roku został laureatem konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”, a także zajął II miejsce w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” na terenie południowej Wielkopolski w 2012 roku. Ponadto chętnie dzieli się wiedzą podczas targów rolniczych organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz prezentuje swoje odmiany kukurydzy na poletkach doświadczalnych.
Drugim gospodarstwem demonstracyjnym jest gospodarstwo pana Piotra Łukaszewskiego położone w Potarzycy, w gminie Jarocin. Ma ono powierzchnię 225 hektarów i specjalizuje się w produkcji roślinnej. Przewagę w uprawach stanowią zboża i kukurydza. Dla zapewnienia odpowiedniego następstwa roślin stosowane są w płodozmianie buraki cukrowe oraz rośliny oleiste – najczęściej rzepak. Dla wzbogacenia gleby, głównie w azot, gospodarstwo stosuje rośliny bobowate w plonie głównym, jak również i poplonach. Od dłuższego czasu stosowany jest system bezorkowy, wpływający na ograniczenie kosztów oraz czasu poświęcanego na uprawę.
Dla zrekompensowania braku obornika w gospodarstwie szeroko stosowane jest mulczowanie resztek pożniwnych. Posiadany bogaty park maszynowy umożliwia przeprowadzenie prac agrotechnicznych w odpowiednich terminach, wpływając jednocześnie na wzrost plonów. W gospodarstwie odbywają się pokazy i Dni Pola organizowane przez firmy nasienne. Dzięki posiadaniu przez rolnika wyższego wykształcenia oraz uprawnień pedagogicznych, na terenie gospodarstwa odbywają się praktyki studenckie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gospodarz wykorzystuje także posiadany sprzęt rolniczy uzyskany głównie z naborów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do świadczenia usług mechanizacyjnych i czyniąc z nich dodatkowe źródło dochodu gospodarstwa.
Pan Piotr Łukaszewski jest laureatem konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” z 2013 roku. Oba wyżej przedstawione gospodarstwa dzięki współpracy z Ośrodkiem Doradztwa oraz posiadanej wiedzy są wyróżniającymi się na terenie powiatu jarocińskiego.
Zdjęcia: W. Sobański