Śniadanie wielkanocne Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie
Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze chrześcijańskie święto, spędzane w rodzinnym gronie przy wspólnym posiłku przygotowanym z poświęconych wcześniej produktów. Okazję do takiego spotkania wykorzystały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie, które zorganizowały świąteczną ucztę połączoną z warsztatami rękodzieła.
Z pomysłem zorganizowania śniadania wielkanocnego wyszły panie należące do Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie, gmina Pleszew. Przygotowały one smaczne potrawy i upiekły różne ciasta. Odświętnie prezentowała się sala wiejska. Na świątecznie ubranych stołach nie zabrakło gałązek bukszpanu, żonkili, stokrotek oraz bukietów z pąkami pierwszych bazi. Tak przyozdobione stoły „witały” mieszkanki Kowalewa.
Śniadanie i warsztaty tworzenia stroików
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie, Beata Mofina serdecznie przywitała panie przybyłe na wielkanocne śniadanie, życząc zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych oraz zaprosiła do skosztowania przygotowanych potraw. W kowalewskim menu znalazła się zupa, różnorodne potrawy z mięs, pasztety, kilka rodzajów sałatek oraz wiele innych pyszności. Wielkanocne potrawy są ważnym elementem Świąt, dlatego w każdym domu przygotowuje się tradycyjne przysmaki, które goszczą na stole.
W trakcie trwania spotkania panie wysłuchały wykładu na temat mało znanych i rzadko spotykanych roślin, przygotowanego przez panią Dorotę Piękną-Paterczyk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że świat roślin jest bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Są rośliny, które znamy ze swojego otoczenia, ale są również takie, które zadziwiają swoim wyglądem lub strategią przystosowania do otoczenia.
Ciekawym punktem spotkania był pokaz florystyczny przeprowadzony przez panią Izabelę Szpek. Tematem przewodnim było przygotowanie różnych kompozycji świątecznych w wiosennym klimacie. Pani Izabela z wykształcenia jest architektem wnętrz, ale jej wielką pasją jest florystyka. Omawiając przygotowane prace podkreśliła, że stroiki wielkanocne są dekoracjami wielostronnymi. Mogą być ozdobą drzwi, okien, stołów oraz wielu innych miejsc w domu, a także przybierać różne oblicza - od bardzo skromnych, minimalistycznych do rozbudowanych i kolorowych.
Do świątecznych aranżacji wykorzystała kwitnące kwiaty: szafirki, tulipany, bratki i stokrotki. Zachęciła do wykorzystania roślin z cebulkami, które wniosą ciekawy element ozdobny. Tworząc kompozycje w rustykalnym stylu zaproponowała użycie gałązek wierzby bądź zebranych różnej grubości i długości patyków. Całość warto wykończyć naturalnymi dekoracjami: cienką rafią, sznurkiem z juty, koronką. Ciekawie prezentował się stroik wielkanocny na plastrze drewna, do którego klejem na ciepło przytwierdzono mech, gałązki i inne elementy dekoracyjne. Przygotowując stroiki warto wykorzystać najważniejszy symbol świąt czyli jajko wielkanocne w formie pisanki, wydmuszki bądź innego ozdobnego jajka.
Kończąc spotkanie, Izabela Szpek zachęciła do tworzenia własnych, niepowtarzalnych kompozycji świątecznych w zależności od tego „co nam w duszy gra”. Śniadanie Wielkanocne w Kowalewie było okazją do wysłuchania ciekawych informacji i podpatrzenia propozycji dekoracji wielkanocnych. Dla pań był to przede wszystkim dobry moment do spotkania się, skosztowania tradycyjnych potraw świątecznych, porozmawiania i wprawienia się w świąteczny nastrój.