Krowy rasy mięsnej patrzą w obiektyw

Drugie ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu na terytorium Polski drugiego ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3). Ognisko BT zostało stwierdzone 5 grudnia 2024 roku w gospodarstwie utrzymującym bydło mleczne w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim.

Podejrzenie choroby zostało postawione po uzyskaniu dodatnich wyników badań laboratoryjnych w ramach realizacji badań monitoringowych wykonywanych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 roku w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt.

W związku z podejrzeniem choroby w gospodarstwie zostały pobrane próbki od wszystkich zwierząt w stadzie. W dniu 5 grudnia w krajowym laboratorium referencyjnym, to jest PIWet – PIB Puławy, uzyskano dodatnie wyniki badań molekularnych metodą PCR potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3 w próbkach pochodzących od dziesięciu zwierząt. Zakażenie w stadzie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.

Przypominamy, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Nie obowiązują również żadne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa i produktów mięsnych, mleka czy wykorzystania skór oraz wełny pochodzących od przeżuwaczy.

Choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana w UE z urzędu, ale poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzać swoje zasady walki z nią, m. in. poprzez wydawanie zaleceń dla hodowców dot. szczepień zwierząt oraz ograniczenie handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalną Służbę do spraw Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej do Komisji Europejskiej, z uwagi na niekorzystną sytuację epizootyczną w związku z wystąpieniem ognisk choroby niebieskiego języka na terytorium Unii Europejskiej, od dnia 18 października 2024 roku obowiązuje zakaz przemieszczania przez terytorium Federacji Rosyjskiej: bydła; małych przeżuwaczy; zwierząt podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka, które nie są przeznaczone dla odbiorców rosyjskich, z miejsc kwarantanny UE, które nie zostały skontrolowane przez specjalistów Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej.

Podobna informacja pojawiła się na stronie internetowej Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, na której w związku z pojawieniem się na terytorium RP choroby niebieskiego języka, od 4 grudnia bieżącego roku obowiązuje zakaz eksportu z całej Polski do Ukrainy zwierząt podatnych na chorobę niebieskiego języka oraz materiału genetycznego od nich pochodzącego.

Uwaga! O każdym podejrzeniu wystąpienia choroby należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

Więcej informacji o chorobie niebieskiego języka można znaleźć w artykule dostępnym na stronie internetowej www.wodr.poznan.pl, kliknij TUTAJ

 

Tekst: Wioleta Barczak, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej WODR

Zdjęcie: Freepik

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii - www.wetgiw.gov.pl