Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, wnioski do 20 listopada
To wsparcie finansowe dla rolników w ramach naboru interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie przeznaczone jest dla rolników prowadzących działalność jako osoby fizyczne lub posiadający osobowość prawną, dla jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, wspólników spółki cywilnej prowadzących działalność rolniczą oraz grup rolników składających się z przynajmniej trzech osób, które są zainteresowane inwestycją zbiorową na rzecz swoich gospodarstw.
Warunki, które należy spełnić:
- posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha;
- prowadzenie działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej co najmniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
- prowadzona działalność rolnicza nie może służyć wyłącznie celom naukowo – badawczym;
- w dniu złożenia wniosku trzeba mieć ukończone 18 lat;
- posiadanie numeru EP;
- ukończenie specjalistycznego szkolenia prowadzonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego lub zobowiązanie do jego ukończenia przed złożeniem wniosku o płatność.
W przypadku grupy rolników każdy z nich musi spełniać powyższe warunki, oraz muszą zawrzeć między sobą pisemną umowę na wzorze udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na co najmniej 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
W przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej, numer EP musi zostać nadany spółce, a gospodarstwo, w którym będzie realizowana operacja, stanowić wkład wniesiony do spółki i spełniać powyższe warunki.
Na co można otrzymać pieniądze
Pomoc przyznaje się na operacje mające na celu przystosowanie się do zmian klimatycznych oraz ograniczenie presji produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego, takie jak ograniczenie zużycia środków ochrony roślin i poprawę efektywności wykorzystania nawozów, lepsze gospodarowanie wodą, zwiększenie bioróżnorodności gleby, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń czy ograniczenie oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych.
W związku z tym, rolnicy mogą wnioskować o przyznanie wsparcia na inwestycje pozwalające na ochronę klimatu i środowiska w gospodarstwie, takie jak:
- budowę nowych płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych oraz zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;
- przebudowę już istniejących wymienionych wyżej płyt i zbiorników;
- budowę, przebudowę lub zakup innych budowli, zbiorników i urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej;
- budowę, zakup lub instalację elementów infrastruktury technicznej lub wyposażenia wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej;
- zakup maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej;
- inwestycje niematerialne, takie jak prawa do znaków towarowych, patentów, wzorów użytkowych i zdobniczych;
- zakup programów komputerowych, aplikacji i tym podobnych urządzeń ułatwiających zarządzanie gospodarstwem.
Ile wyniesie wsparcie?
Limit pomocy na jednego rolnika i na jedno gospodarstwo wynosi do 200 tysięcy złotych, przyznawane w dwóch formach, ryczałtu określanego według kosztów jednostkowych i refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta.
Dofinansowanie w formie ryczałtu możliwe jest w przypadku budowy nowych zbiorników czy płyt do przechowywania nawozów naturalnych, natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji.
Dofinasowanie dla rolnika indywidualnego wynosi do 65 procent kwoty stanowiącej sumę:
- iloczynów kosztów jednostkowych w przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych oraz odpowiednio pojemności zbiorników lub powierzchni płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych;
- kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji;
- kosztów ogólnych, stanowiących nie więcej niż 10 procent sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
Natomiast grupa rolników może otrzymać zwrot poniesionych wydatków w wysokości nawet 80 procent kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc przyznaje się dla operacji, które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, realizacja operacji odbędzie się bez podziału na etapy i będzie wynosiła maksymalnie 24 miesiące od dnia zawarcia umowy, lecz musi zakończyć się przed 30 czerwca 2029 roku. Beneficjent może ubiegać się także o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Aby ją otrzymać wnioskodawca musi wystąpić o przyznanie i wypłatę zaliczki we wniosku o przyznanie płatności, oraz wnieść zabezpieczenie zaliczki w formie weksla niezupełnego (in blanco).
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma punktów uzyskanych przez wnioskodawcę. Punkty są przyznawane według kryteriów wyboru, takich jak:
- skala i rodzaj produkcji;
- zastosowanie rozwiązań cyfrowych;
- operacja realizowana przez grupę rolników;
- poprawa efektywności wykorzystania nawozów;
- zmniejszenie zużycia lub poprawa efektywności wykorzystania środków ochrony roślin;
- poprawa gospodarowania wodą;
- poprawa sekwencji węgla lub bioróżnorodności gleby;
- położenie gospodarstwa na obszarze Natura 2000.
Nabór zakończy się 20 listopada 2024 roku. Podobnie jak w przypadku każdej interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, wnioski są przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tekst: Marzena Białas, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w powiecie poznańskim
Zdjęcie: Freepik
Źródła:
- Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu
- Strona internetowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa