Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych, ruszył nabór wniosków
Pomoc jest przyznawana jako ryczałt w formie rocznych płatności i obejmuje pięć lat działalności grupy lub organizacji producentów licząc od dnia wydania decyzji o uznaniu beneficjenta za grupę albo organizację. Wnioski o wsparcie finansowe można składać do 30 stycznia 2025 roku.
Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wytworzonych przez jego członków, w tym także ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do TFUE, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany wyprodukowanych przez jego członków w danym roku działalności, i sprzedanych odbiorcom niebędącym: członkami beneficjenta, małżonkami członków beneficjenta, podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie pomocy
Grupy producentów rolnych
- uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach orazo zmianie innych ustaw zwana dalej ustawą o grupach producentów rolnych;
- które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych, inne niż drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone, albo miód naturalny lub inne produkty pszczele,
- która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o grupach producentów rolnych.
Organizacje producentów
- uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów (ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo – ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych)
- które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów inne niż należące do sektora: mięsa drobiowego (o których mowa w części XX załącznika I do rozporządzenia 1308/2013), albo produktów pszczelich (o których mowa w części XXII załącznika I do rozporządzenia 1308/2013),
- która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów o których mowa: w art. 152 ust. 1 lit. c ppkt i, ii oraz iii rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorach innych niż sektor mleka i przetworów mlecznych; w art. 161 ust. 1 rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorze mleka i przetworów mlecznych.
Warunkiem otrzymania pomocy jest realizowanie przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym.
Wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnych i leśnych oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Termin i sposób składania wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach interwencji I.13.2 objętej niniejszym ogłoszeniem można składać w terminie od dnia 3 grudnia 2024 r. do dnia 30 stycznia 2025 r.
Wnioski o przyznanie pomocy, o których mowa w pkt 1 można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.
Informacja pochodzi ze strony Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Więcej informacji dostępnych jest na stronie urzędu KLIKNIJ TUTAJ