Zmiany w rozliczeniu podatku VAT w roku 2022
Wraz z początkiem 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania podatku od towarów i usług. Część produktów została objęta zerową stawką, z kolei przy innych obniżono procent. Nowością są również zasady dotyczące płatności oraz rachunków bankowych.
Od 1 stycznia 2022 roku w ramach pakietu zmian SLIM VAT 2 rolnik, który jest płatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza się na zasadach ogólnych przy realizacji płatności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne, musi wskazać odpowiedni numer rachunku bankowego. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia 2022 roku zostały udostępnione specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego: jeden dla wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników, drugi dla wpłat na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli okazałoby się, że płatność z tytułu wyżej wymienionych składek została dokonana na dotychczasowy numer rachunku bankowego, to przelew zostanie zrealizowany, ale w tym przypadku nie będą wykorzystane środki zgromadzone na rachunku VAT. Ustawodawca bowiem w ramach pakietu zmian SLIM VAT 2 wprowadził możliwość płacenia z rachunku VAT składek na KRUS.
Obniżka stawek podatku VAT
Dnia 13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o VAT. Jest ona elementem tak zwanej tarczy antyinflacyjnej 2.0., która weszła w życie 1 lutego 2022 roku. Nowelizacja tej ustawy przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku.
Rolnicy, którzy sprzedają produkty rolne, a także płacą VAT na zasadach ogólnych w wyżej wymienionym okresie będą stosowali stawki VAT w wysokości 0% od sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w załączniku 10 do ustawy VAT w pozycjach 1-18.
Podatek VAT 0% obejmie następujące produkty:
- warzywa oraz owoce,
- orzechy jadalne,
- zboża i nasiona,
- owoce oleiste (ziaren, nasion i owoców różnych),
- rośliny przemysłowe lub lecznicze,
- produkty mleczarskie,
- jaja ptasie,
- miód naturalny,
- jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Przy sprzedaży produktów niewymienionych w załączniku 10 do ustawy VAT w poz. 1-18, będzie miała zastosowanie stawka VAT w wysokości 8%.
Obniżona stawka VAT do 0% obejmie również środki wykorzystywane do produkcji rolnej, a mianowicie:
- nawozy,
- środki ochrony roślin,
- ziemię ogrodniczą,
- produkty wspomagające produkcję rolną, takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.
Kolejna obniżka stawki VAT dotyczy paliw silnikowych, to znaczy oleju napędowego, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, benzyny i gazu LPG. W tym przypadku stawka VAT została obniżona z 23% na 8%.
Nie ulega natomiast zmianie stawka 7% zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolnika ryczałtowca.