Zasady tworzenia i dotowania grup producenckich
Grupy producenckie są korzystną opcją dla rolników, ponieważ dają im możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy. Procedura przystąpienia do grupy oraz zasady dotacji nie zawsze są jednak zrozumiałe, dlatego warto zapoznać się z ich warunkami.
Program adresowany jest do rolników prowadzących działalność w zakresie produkcji rolnej, którzy chcą założyć z innymi rolnikami grupy producenckie i dzięki temu dostosowywać własną produkcję rolną do warunków rynkowych, poprawiać efektywność gospodarowania i planowania produkcji, koncentrować podaż, organizować sprzedaż produktów rolnych oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działalność gospodarczą.
Warunki powstania grupy producentów rolnych
Do utworzenia grupy producenckiej musi być zgłoszonych co najmniej pięciu rolników, produkujących jedną z kategorii produktów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów. Do tych kategorii zaliczają się:
a) świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe;
b) drób żywy;
c) jaja ptasie;
d) mleko krowie;
e) miód naturalny lub inne produkty pszczele;
f) kwiaty świeże - cięte, doniczkowe;
g) ziemniaki;
h) ziarno zbóż;
i) nasiona roślin oleistych;
j) ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych;
k) rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej lub farmaceutycznej;
l) ozdobne rośliny ogrodnicze, szkółkarstwo roślin - sadowniczych i ozdobnych, rozsada roślin warzywnych;
m) buraki cukrowe;
n) materiał siewny lub sadzeniaki.
Dotacja do obrotu
Grupy producentów rolnych przez pierwsze pięć lat swojej działalności otrzymują dotację liczoną od wartości sprzedaży netto produktu, dla którego dana grupa została utworzona.
Pomoc dla grup producentów rolnych wynosi zatem:
a) 10 % w I roku, 8 % w II roku, 6 % w III roku, 5 % w IV roku oraz 4 % w V roku wartości produkcji sprzedanej do kwoty 1.000.000 euro,
b) 5 % w I roku, 4% w II roku, 3 % w III roku, 3 % w IV i 2 % w V roku wartości produkcji sprzedanej powyżej 1.000.000 euro.
Wysokość wsparcia nie może być wyższa niż: 100.000 euro w I roku, 100.000 euro w II roku, 80.000 euro w III roku, 60.000 euro w IV roku, 50.000 euro w V roku.
Stefan Szymański