Dwie dekady doświadczeń przedsiębiorców rolnych
Już po raz dwudziesty Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zorganizowało konferencję pod nazwą „Dni Przedsiębiorcy Rolnego”. W tym roku, po raz kolejny, przy wsparciu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w gospodarstwach rolnych”.
W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy, tradycyjnie już, poruszali tematy związane z innowacjami w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ważnymi tematami były również stan i perspektywy rolnictwa w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej.
Wyzwania dla rolnictwa
Uczestników konferencji powitali gospodarze spotkania: Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz dr inżynier Justyna Winiarska, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Pierwszy wykład wygłosił doktor Jerzy Plewa, ekspert Team Europe Direct, szef dyrekcji generalnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Tematem prelekcji było „Rolnictwo w dobie zmieniających się uwarunkowań rynkowych i możliwe kierunki rozwoju Wspólnej Polityki Rolnej”. Doktor przedstawił wyzwania dla europejskiego rolnictwa, tj. potrzebę transformacji systemów żywnościowych, wpływ rolnictwa na klimat i środowisko naturalne (Zielony Ład) czy trudności obecnej Wspólnej Polityki Rolnej.
W kolejnej prelekcji doktor habilitowany Benedykt Pepliński, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu również odniósł się do sytuacji rolnictwa w Polsce oraz omówił stojące przed nim wyzwania na tle krajów Unii Europejskiej.
Innowacje nadal w cenie
Druga część konferencji poświęcona była nowoczesnemu rolnictwu i odbyła się w dwóch panelach. Według doktora habilitowanego inżyniera Adama Ekielskiego, profesora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie efektywność produkcji roślinnej jest nieodłącznie związana z innowacyjnymi technologiami. Przykładem powyższego jest na pewno zastosowanie w gospodarstwie technologii cyfrowych, o czym przypomniał Kacper Mytko, ekspert Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.
Podobne wnioski powstały w grupie dyskutującej na temat produkcji mleka, którą prowadził doktor habilitowany Marcin Gołębiewski, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ekspertką w tym panelu była doktor Agnieszka Nowosielska, dyrektor do spraw hodowli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
W obu grupach bardzo interesujące okazały się prezentacje zaproszonych przedsiębiorców rolnych: Piotra Łukaszewskiego, Szymona Penca, Macieja Pohla, Marcina Janowskiego. Przedsiębiorcy zaprezentowali zebranym dobre praktyki, które wprowadzili w swoich gospodarstwach, a które bezsprzecznie przyczyniły się do jakościowych zmian w ich dotychczasowych działaniach zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i organizacyjnym.
Pierwszą część konferencji zakończyło zebranie wniosków płynących z dyskusji w grupach panelowych, wyrażonych opinii i doświadczeń.
Debata ekspertów
Podczas drugiego dnia konferencji, dyrektor Justyna Winiarska przypomniała o nowoczesnych narzędziach doradczych, które są realizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, czyli platformie doradczej eDWIN.
Głównym punktem drugiego dnia konferencji była debata na temat „Rolnictwo przyszłości i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań przez doradztwo rolnicze”. W debacie udział wzięli: Łukasz Lewandowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, doktor inżynier Tomasz Wojciechowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Łukasz Kuleczka, specjalista ds. produkcji roślinnej WODR oraz Marcin Janowski, przedsiębiorca rolny ze Smogorzewa.
Najważniejsze wnioski z debaty:
- rolnictwo cyfrowe scala nowoczesne technologie, które pomagają usprawniać produkcję oraz równoważyć działalność rolniczą;
- istnieje duża potrzeba ścisłej współpracy między nauką a praktyką rolniczą, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał zaawansowanych technologii;
- sztuczna inteligencja znajduje wiele zastosowań w rolnictwie, może być wsparciem zarówno dla samych przedsiębiorców rolnych, jak również doradców;
- pomimo wsparcia nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, przedsiębiorcy rolni doceniają bezpośredni kontakt z doradcami oraz ich wszechstronne wsparcie.
Na zakończenie owocnych spotkań w ramach konferencji dyrektor Mariusz Tatka podziękował wszystkim instytucjom, które na przestrzeni 20 lat współpracowały z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu, aby „Dni Przedsiębiorcy Rolnego” mogły rokrocznie skupiać awangardę polskiego rolnictwa pod postacią naukowców, doradców, branżystów, przedsiębiorców oraz tworzyć przestrzeń do wymiany informacji i doświadczeń.
Tekst: Edyta Browarska, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR
Zdjęcia: Piotr Leśniowski, Sekcja Promocji i Wydawnictw WODR