Kłosy zboża

Zgłoszenia do systemu integrowanej produkcji roślin

Przypominamy, że producenci zainteresowani uzyskaniem certyfikatu integrowanej produkcji roślin muszą pamiętać o terminowym zgłaszaniu się do podmiotu certyfikującego.

Zgłoszeń należy dokonywać corocznie, najpóźniej 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin. W przypadku roślin wieloletnich, zgłoszenie musi nastąpić do 1 marca danego roku.

Krok po kroku

Przed dokonaniem zgłoszenia należy:

  • sprawdzić na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa czy gatunek rośliny posiada metodykę integrowanej produkcji roślin (IP) zatwierdzoną przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
  • przeanalizować metodykę dla konkretnego gatunku pod kątem spełnienia wymogów IP,
  • uzyskać zaświadczenie z ukończonego szkolenia z IP,
  • wybrać upoważniony podmiot certyfikacyjny z wykazu dostępnego na stronie internetowej PIORIN 

Nowe gatunki roślin

W zeszłym roku Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zatwierdził nowe metodyki IP dla upraw fasoli szparagowej i na suche ziarno, jęczmienia ozimego i jarego, kukurydzy cukrowej, słonecznika, winogron w uprawie polowej oraz żyta.

Ponadto, trwają przygotowania do wdrożenia metodyki IP dla upraw: bobik, ciecierzyca, groch siewny, groch siewny cukrowy i łuskowy, gorczyca (biała, sarepska i czarna), jagoda kamczacka, kapusta włoska, leszczyna, łubin (wąskolistny, żółty i biały), owies, pszenżyto ozime i jare, pietruszka korzeniowa i naciowa, por oraz soczewica.

Zostaną również zaktualizowane metodyki jęczmienia na cele browarnicze oraz papryki.

 

Tekst: Marta Kaczmarek, Sekcja Promocji i Wydawnictw