Wielkopolscy rolnicy solidarni z rolnikami z terenów dotkniętych powodzią
Najtrudniejsza sytuacja na razie jest w województwach opolskim i dolnośląskim. Doradcy WODR odpowiadają na apele o pomoc ze strony ośrodków doradztwa rolniczego z południa kraju i zachęcają wielkopolskich gospodarzy do przeglądu swoich magazynów zbożowych i paszowych. Każda forma wsparcia jest bezcenna.
Wielu rolników dzwoni i pyta jak może pomóc gospodarstwom poszkodowanym w wyniku klęski żywiołowej? Obecnie najpilniejsze jest zapewnienie żywności zwierzętom gospodarskim, które ucierpiały podczas powodzi oraz wsparcie dla działań porządkujących gospodarstwa poszkodowane przez falę z wezbranych rzek.
Każdy balot, bela siana czy sianokiszonki, każdy worek pszenicy, jęczmienia, owsa jest na wagę złota. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego prowadzą aktualizowaną na bieżąco ewidencję gospodarstw potrzebujących wsparcia. Tamtejsi doradcy najlepiej orientują się, gdzie i w jaki sposób należy pomagać w pierwszej kolejności. Dlatego gest pomocy rolników z Wielkopolski jest tak ważny i trafia bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.
OODR apeluje o chemię do większych zastosowań
Na terenie powiatów województwa opolskiego aktualnie potrzebne są środki chemiczne do sprzątania i zabezpieczania dużych powierzchni na gospodarstwach. Trwa intensywne sprzątanie, podczas którego potrzebne są gumowce i narzędzia, takie jak: łopaty, taczki, osuszacze, myjki. Ale też niezbędna jest chemia np. do odgrzybiania i zabezpieczania murów, budynków mieszkalnych i gospodarskich.
Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego prosi również o wsparcie dla rolników posiadających gospodarstwa hodowlane.
Tutaj potrzebne są pasze i żywność dla bydła. Na stronie internetowej www.oodr.pl można znaleźć numery telefonów do koordynatorów pomocy w zakresie: żywność i chemia, pasze, transport.
DODR potrzebuje darów dla gospodarstw, dla zwierząt
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pełni funkcję koordynatora pomocy popowodziowej dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich z tamtego regionu. Zbiera informacje na temat pomocy potrzebnej producentom rolnym, a także przyjmuje zgłoszenia od osób, instytucji i firm, które chcą jej udzielić. Pytania, deklaracje pomocy z podaniem danych kontaktowych można wysyłać na adres:
Aktualizowane informacje na temat oczekiwanego wsparcia publikowane są na stronie internetowej ośrodka www.dodr.pl
Wśród najbardziej oczekiwanych darów są: siano, sianokiszonka, zboża (pszenica, jęczmień, owies), pasze objętościowe dla bydła, a także pasze, wysłodki, musli dla koni.
W przypadku pytań lub wątpliwości można się także kontaktować z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego przez swojego doradcę rolnego, za pomocą social mediów lub pisząc na adres mailowy:
Nie bądźmy obojętni. Kto może, niech zaangażuje się w pomoc na miarę swoich możliwości. Liczy się każda pomoc.