Ważne informacje w styczniu 2025
Zbliżające się terminy, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, szkolenia, w których warto uczestniczyć. Ulubiony miesięcznik wielkopolskich rolników przypomina.
- WODR organizuje bezpłatne szkolenie dla wszystkich rolników realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt, którzy zgodnie z ustawą o PS WPR 2023-2027 zobowiązani są do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, po którym otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Wymóg ten obowiązuje od 2024 roku. Takie szkolenie trzeba odbyć do 14 marca 2025 roku, a zaświadczenie o jego ukończeniu trzeba złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 21 marca 2025 roku.
- CDR organizuje bezpłatne szkolenia dla rolników ubiegających się o wsparcie finansowe w ramach Interwencji 10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Odbycie szkolenia w ramach działania z PROW 2014-2020 – obszar F oraz interwencji PS WPR 2023-2027 I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej jest wymogiem uzyskania dofinansowania. Szkolenie w formie e-learningu jest dostępne do 15 marca 2025 roku.
- Ustawa z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2024 r. poz. 630.) nakłada na użytkowników obowiązek posiadania uprawnień do stosowania środków ochrony roślin. Użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do cyklicznych szkoleń uzupełniających, bo po upływie 5 lat wydane zaświadczenie traci swoją ważność. WODR w Poznaniu organizuje szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin: dwudniowe szkolenia podstawowe oraz jednodniowe szkolenia uzupełniające.
- Przypominamy, że rolnicy mogą skorzystać z ubezpieczeń produkcji zwierzęcej z dofinansowaniem składek z budżetu państwa. Dopłata wynosi 65 procent składki za każde zwierzę gospodarskie. Ubezpieczenie obejmuje ochronę przed zdarzeniami losowymi, takimi jak huragan, powódź, grad, czy obsunięcia ziemi. Można również ubiegać się o odszkodowanie za ubój z konieczności. Szczegóły i lista zakładów ubezpieczeniowych są dostępne na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Przygotowanie do wdrożenia nowych przepisów weterynaryjnych. Od stycznia 2025 roku wdrażane będą zmiany w przepisach dotyczących bioasekuracji. Rolnicy muszą spełnić nowe standardy w zakresie higieny i bezpieczeństwa w hodowli zwierząt gospodarskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Szczegółowe informacje o wymogach dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi".
- W związku z zakończeniem naboru wniosków przez ARiMR w ramach interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu objętego PS WPR na lata 2023-2027, informujemy, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu już wkrótce będzie przeprowadzał szkolenia z tematu: Zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi takimi jak: woda, gleba, powietrze, klimat […], które zapewnią wywiązanie się ze zobowiązania beneficjentów interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu objętego PS WPR na lata 2023-2027. Prosimy o bieżące monitorowanie naszej strony internetowej. Na początku 2025 roku pojawi się możliwość rejestracji na szkolenie w konkretnej lokalizacji. Informujemy również, że w celu uzyskania zaświadczenia o odbytym szkoleniu będziecie musieli Państwo wziąć udział w webinarium oraz w wizytacji w wyznaczonym gospodarstwie rolnym. Udział w obydwóch częściach jest obowiązkowy, zgodnie z wymaganiami ARiMR."
- Przypominamy, że zgodnie z "Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”– tzw. program azotanowy – podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, od 1 stycznia 2025 powinny mieć dostosowaną powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym.
- Przypominamy, że do 31 stycznia 2025 roku KGW mają obowiązek rozliczyć się z wydanych środków w formie sprawozdania. Przedstawia się je kierownikowi biura powiatowego, właściwego ze względu na siedzibę Koła. Można je złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR, za pomocą platformy ePUAP, aplikacji mObywatel lub wysłać pocztą przesyłką rejestrowaną. Wzór sprawozdania wraz z instrukcją wypełnienia znajduje się na stronie internetowej ARMiR, kliknij TUTAJ
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie na I kwartał 2025 roku. Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w I kwartale 2025 roku wynosić będzie 78 zł miesięcznie (do tej pory było to 60 zł).
- Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie mechanizm warunkowości społecznej, co oznacza tyle, że wysokość wsparcia dla rolnika ma być uzależniona od przestrzegania przez niego prawa pracy (chodzi m.in. o poprawność zatrudnienia pracowników w gospodarstwie) i zasad BHP. Za kontrole odpowiedzialna będzie Państwowa Inspekcja Pracy, a za przyznanie i wypłatę płatności (po uwzględnieniu wyników kontroli) – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która pełni funkcje agencji płatniczej.