Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie
Każda praca fizyczna niesie ze sobą ryzyko zranienia. Tym bardziej praca w gospodarstwie rolnym przy nieodpowiednim dbaniu o własne bezpieczeństwa naraża na wypadek bądź jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Dlatego zabezpieczenie siebie i naszej rodziny podczas prac polowych oraz w gospodarstwie jest niezmiernie ważne.
Na początku warto wspomnieć o samej definicji wypadku podczas pracy w rolnictwie. Definicja ta została opisana w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z dnia 20 grudnia 1990 roku i mówi, że wypadek podczas wszelkich prac w rolnictwie to szeroko rozumiane nagłe, niespodziewane wydarzenie, które wydarzyło się z przyczyn zewnętrznych w trakcie wykonywania prac związanych z działalnością rolniczą lub w związku z jej wykonywaniem. Nie ma znaczenia czy dane zdarzenie miało miejsce w naszym gospodarstwie, w miejscu pracy poza naszym gospodarstwem, w drodze do lub z gospodarstwa rolnego.
Procedury zgłaszania wypadku
W razie wystąpienia wypadku, należy ten fakt jak najszybciej zgłosić w placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) najbliższej miejscu zamieszkania. Dopiero wtedy rozpocznie się procedura ustalania okoliczności oraz przyczyny wystąpienia zdarzenia. Zgłoszenie może być dokonane osobiście, pocztą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub telefonicznie. Zgłoszenia może dokonać osoba poszkodowana, a jeśli jest to niemożliwe, wówczas takiego zgłoszenia może dokonać inna osoba (na przykład członek rodziny, współpracownik). Po przyjęciu zgłoszenia, pracownik KRUS w pierwszej kolejności sprawdza, czy dana osoba podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu i chorobowemu. Jeśli te warunki będą spełnione, wówczas rusza procedura związana z badaniem przyczyn wypadku.
Dokonując zgłoszenia wypadku, należy przygotować się na następujące etapy oględzin. Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz wszystkie przedmioty, które miały wpływ na wydarzenie. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest udostępnienie miejsca wypadku do wizytacji komisji badającej sprawę wypadku. Jeśli były osoby, które były świadkiem zdarzenia, wówczas warto podać ich dane do KRUS.
Po zakończonym leczeniu osoba poszkodowana powinna dostarczyć pełną dokumentację leczenia wraz z oświadczeniem lekarskim o jego zakończeniu. Przede wszystkim jednak osoba poszkodowana, jak i świadkowie wypadku powinni dostarczyć jak najwięcej informacji, które pomogłyby zakończyć procedury ustalania okoliczności wypadku.
Po zakończeniu procedury badającej sprawę wypadku, następuje wypłata jednorazowego odszkodowania powypadkowego. Odszkodowanie to przysługuje rolnikowi oraz domownikowi, który wskutek wypadku doznał długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu, a także członkom rodziny poszkodowanego, który na skutek wypadku zmarł.
Trzeba mieć na uwadze to, że powyższe odszkodowanie nie przysługuje osobie, która umyślnie lub na skutek niedbalstwa spowodowała wypadek. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone osobie, które uległa wypadkowi będąc pod wpływem środków psychotropowych lub alkoholu. W przypadku, kiedy wypadek wydarzył się podczas prac niezwiązanych z działalnością rolniczą, odszkodowanie również nie zostanie wypłacone.
Wysokość wypłaconego odszkodowania ściśle związana jest z procentem uszczerbku na zdrowiu, który wyniknął wskutek wypadku. Stawką obowiązującą od 01.01.2022 roku za każdy procent uszczerbku jest 1033 złotych. Jeśli orzeczona zostanie niezdolność do pracy czy choroba zawodowa, wówczas stawka wynosi 20 660 złotych. Gdy wskutek wypadku nastąpi śmierć ubezpieczonego, wówczas osobie uposażonej (małżonkowi lub dziecku) przysługuje wypłata 103 300 złotych, a jeśli był uposażony inny członek rodziny, kwota odszkodowania wynosi 51 650 złotych.
Każda praca fizyczna, tym bardziej praca przy maszynach czy zwierzętach wymaga od nas uwagi i troski o bezpieczeństwo własne oraz innych. Chwila nieuwagi, pójście na skróty podczas przygotowywania urządzeń czy też ufanie, że tym razem też będzie dobrze, może skutkować zranieniem, utratą zdrowia, a nawet życia. Pośpiech, który często towarzyszy nam podczas prac, natężenie różnych działań naraz oraz zwykłe przemęczenie powoduje utratę czujności, która jest tak niezmiernie ważna przy każdej naszej pracy. Bądźmy odpowiedzialni, sprawdzajmy po kilka razy czy dobrze zabezpieczyliśmy części napędowe maszyn, czy nikogo nie ma za ciągnikiem. Czasami wystarczy niewiele, żeby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.